Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bł. Natalia Tułasiewicz patronką polskich nauczycieli. Nowoczesna, uzdolniona, patriotka

środa, 30 marca 2022 11:51 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Bł. Natalia Tułasiewicz patronką polskich nauczycieli. Nowoczesna, uzdolniona, patriotka
Magdalena Gliszczyńska

To jest wielki dzień dla nauczycieli polskich. Ten dekret jest też oddaniem hołdu nauczycielom polskim. Natalia Tułasiewicz niesie w sobie wielkość chrześcijaństwa, znała na pamięć całą mszę świętą. - powiedział dziś na konferencji prasowej w Warszawie bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa Nauczycieli.

W czasie dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący KEP odczytał dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w którym wskazano, że bł. Natalia Tułasiewicz, męczennica, "wypełniając obowiązki nauczycielki, zatroskana była o staranność głoszenia Ewangelii, a także z największym zapałem głosiła Chrystusa, +pragnąc świętości dla dusz wielu+".

Wyjaśniono w dekrecie, że decyzja kongregacji o ustanowieniu bł. Natalii Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce jest odpowiedzią na prośbę przewodniczącego KEP.

"W liście z dnia 9 września 2021 r. usilnie poprosił, aby wybór i taka aprobata były zatwierdzone, zgodnie z +Normami o ustanawianiu Patronów+" - czytamy w dekrecie.

Z bp. Piotrem Turzyńskim, krajowym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców rozmawia ks. Jacek Wieczorek:

 

Wszystkich zainteresowanych sylwetką nowej patronki nauczycieli zachęcamy do odwiedzenia strony www.blogoslawionatalia.eu 

Natalia Tułasiewicz była polonistką. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik - emisariusz rządu londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać pracownikom przymusowym. W wyniku dekonspiracji uwięziono ją w Hanowerze, potem przebywała w Kolonii. Następnie trafiła do obozu w Ravensbrück, gdzie podejmowała misję ewangelizacji. 31 marca 1945 r. zabrano ją do gazu.

Heroiczność jej cnót i świętość Kościół potwierdził aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.