DIECEZJA RADOMSKA
Bł. Natalia Tułasiewicz patronką polskich nauczycieli. Nowoczesna, uzdolniona, patriotka
To jest wielki dzień dla nauczycieli polskich. Ten dekret jest też oddaniem hołdu nauczycielom polskim. Natalia Tułasiewicz niesie w sobie wielkość chrześcijaństwa, znała na pamięć całą mszę świętą. - powiedział dziś na konferencji prasowej w Warszawie bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa Nauczycieli.
W czasie dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący KEP odczytał dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w którym wskazano, że bł. Natalia Tułasiewicz, męczennica, "wypełniając obowiązki nauczycielki, zatroskana była o staranność głoszenia Ewangelii, a także z największym zapałem głosiła Chrystusa, +pragnąc świętości dla dusz wielu+".
Wyjaśniono w dekrecie, że decyzja kongregacji o ustanowieniu bł. Natalii Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce jest odpowiedzią na prośbę przewodniczącego KEP.
"W liście z dnia 9 września 2021 r. usilnie poprosił, aby wybór i taka aprobata były zatwierdzone, zgodnie z +Normami o ustanawianiu Patronów+" - czytamy w dekrecie.
Z bp. Piotrem Turzyńskim, krajowym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców rozmawia ks. Jacek Wieczorek:
Wszystkich zainteresowanych sylwetką nowej patronki nauczycieli zachęcamy do odwiedzenia strony www.blogoslawionatalia.eu
Natalia Tułasiewicz była polonistką. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik - emisariusz rządu londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać pracownikom przymusowym. W wyniku dekonspiracji uwięziono ją w Hanowerze, potem przebywała w Kolonii. Następnie trafiła do obozu w Ravensbrück, gdzie podejmowała misję ewangelizacji. 31 marca 1945 r. zabrano ją do gazu.
Heroiczność jej cnót i świętość Kościół potwierdził aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.