Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rocznica męczeńskiej śmierci

wtorek, 18 listopada 2014 08:55 / Autor: Radosław Mizera
Rocznica męczeńskiej śmierci
Radosław Mizera

Błogosławiona Karolina Kózkówna jest wzorem człowieka zatroskanego o chrześcijaństwo - powiedział biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. Dzisiaj przypada 100. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, która 18 listopada 1914 r. zginęła po heroicznej walce z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej wolności, godności i honoru.

Biskup Henryk Tomasik uważa, że życiorys bł. Karoliny Kózkówny jest bardzo ciekawy. - Owszem, patrzymy na nią najczęściej przez pryzmat ostatnich godzin jej życia, męczeńską śmierć, doświadczenie przemocy, ale jej życie jest bogatsze. To życie młodej dziewczyny zaangażowanej w sprawy rodziny, wiary, Kościoła. To przykład dziewczyny zatroskanej, by jej przyjaciele znali prawdy wiary. Ona jest wzorem apostolstwa świeckich. Jej życie pokazało, że była ukierunkowana na Chrystusa. To wzór człowieka zatroskanego o prawdziwe chrześcijaństwo, to świadek wiary i apostoł Chrystusa - powiedział biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba" a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.