Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Uroczysta sesja i msza święta w 31. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu

sobota, 04 czerwca 2022 20:13 / Autor: Michał Kaczor
Uroczysta sesja i msza święta w 31. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W Radomiu odbyła się uroczysta sesja w 31. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu. Referat wygłosił biskup Marek Solarczyk.

Uroczystą sesję poprzedziło złożenie kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II, który znajduje się przy radomskiej katedrze. Na rozpoczęcie obrad przewodnicząca Kinga Bogusz przypomniała, że obrady są zwoływane cyklicznie od 2005 roku.

- W kwietniu 2005 roku po śmierci papieża Jana Pawła II radni miejscy podjęli uchwałę w sprawię uczczenia pamięci św. Jana Pawła II w podzięce za wielki skarbiec nauczania papieskiego - powiedziała przewodnicząca.

Po wyborze sekretarzy głos zabrał biskup Marek Solarczyk, który wygłosił referat "Świadkowie Boga wyniesieni na ołtarze podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku". Ordynariusz diecezji radomskiej przywołał także swoje własne wspomnienia związane z pielgrzymką Papieża Polaka.

- Kończyłem wtedy V rok seminarium. Bardzo dobrze pamiętam ten klimat, komentarze i oczekiwania na przyjazd Jana Pawła II. To było w bardzo wyjątkowych okolicznościach - powiedział biskup Marek.
- Wydarzenia 1976 roku były też mocno podkreślone przez wizytę Jana Pawła Ii, bo 1991 rok, to była jego pierwsza pielgrzymka w nowej rzeczywistości. Bardzo często Jan Paweł Ii akcentował to, że Polska znajduje się w nowej rzeczywistości i podkreślał wagę wolności, jaką posiadamy i odpowiedzialności za to, jak ją przeżywamy. To jest motyw warty podkreślenia również w kontekście tego, co dokonało się w Radomiu - mówił dalej biskup radomski.

Biskup radomski przywołał postacie błogosławionych: Józefa Sebastiana Pelczara, Bolesławy Marii Lament, Rafała Chylińskiego.

- To bardzo szczególni świadkowie tego, co z jednej strony pokazywało ich świadectwo życia, ale też świadectwo wiary - mówi biskup Marek.

Na koniec wystąpienia biskup Marek Solarczyk zwrócić się do zgromadzonych radnych i zaproszonych gości.

- Niech ta refleksja pomoże nam dzisiaj stanąć wobec Jana Pawła II z wdzięcznością za to wszystko, co wówczas otrzymaliśmy w Radomiu. Każda jego modlitwa, Eucharystia, to było wyjątkowe działanie mocy Boga. Jestem głęboko przekonany, że my dzisiaj będziemy nadal korzystali z tej mocy. Obyśmy byli, tak jak papież zakończył homilię na Agrykoli, że "wszyscy jesteśmy powołani, aby być współpracownikami Boga" - zakończył biskup radomski.

Następnie głos zabrał Jan Rejczak, który w czasie wizyty św. Jana Pawła II w Radomiu był wojewodą radomskim, odpowiedzialnym za organizację pielgrzymki. Przypomniał, że papież modlił się przy pomniku Radomskiego Czerwca.

- Ojciec Święty zatrzymał się przy pomniku ludzi skrzywdzonych w związku z protestem z 1976 roku. Ojciec święty podszedł do pomnika, klęknął i bardzo długo modlił się w głębokiej ciszy. Następnie złożył u stóp pomnika biało-czerwoną wiązankę kwiatów, która miałem zaszczyt mu podać. W przejmujący sposób wypowiedział słowa modlitwy za ojczyznę ks. Piotra Skargi - wspomina Jan Rejczak.

Po uroczystej sesji w kościele farnym odprawiona została msza święta w 31. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Radomiu.

- Przeżywamy wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jednocześnie w naszym mieście i diecezji to wyjątkowy dzień 31. roznicy pobytu, darów Boga i Ducha Świętego, jakie pozostawił nam święty Jan Paweł II. Za każdym razem, jak Jan Paweł II był w naszej ojczyźnie, odwoływał się do tajemnicy Ducha Świętego. W 1979 roku wypowiedział słowa, które powtarzaliśmy jako refren psalmu: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi" - mówił biskup radomski.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

Przypomnijmy, że w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się pokój papieski, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II z 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Można tam oglądać szaty liturgiczne, sutannę Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium przechowuje kielich mszalny użyty podczas celebry na radomskim lotnisku, papieski fotel i wiele innych pamiątek, łącznie z okolicznościową zastawą stołową i kartami wejściowymi dla pielgrzymów.

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie, w ośrodku poświęconym polskiemu papieżowi. Pięknie zdobiony relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II znajduje się w kaplicy Miłosierdzia Bożego w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej.