Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W niedzielę odsłonięcie tablicy i nadanie nazwy ulicy biskupa Stefana Siczka

wtorek, 26 lipca 2022 18:52 / Autor: Michał Kaczor
W niedzielę odsłonięcie tablicy i nadanie nazwy ulicy biskupa Stefana Siczka
fot. Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W niedzielę ulica Zachodnia w Jedlni-Letnisku zmieni nazwę na biskupa Stefana Siczka. W kościele parafialnym zostanie także odsłonięta tablica upamiętniająca zmarłego biskupa pomocniczego diecezji radomskiej.

Ks. bp Stefan Siczek został Honorowym Obywatelem Jedlni-Letniska w grudniu 2011 roku. W niedzielę (31 lipca) minie natomiast 10 lat od jego śmierci. Rada Miejska w Jedlni-Letnisku podjęła decyzję, żeby przemianować ulicę Zachodnią, która znajduje się w pobliżu kościoła pw. Opieki św. Józefa, na biskupa Stefana Siczka.

- W tym roku przypada 10. rocznica śmierci księdza biskupa i w związku z tym rada miejska podjęła decyzję o przemianowaniu nazwy ulicy, która dotychczas była Zachodnią na księdza biskupa Stefana Siczka. W kościele parafialnym zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca postać księdza biskupa - mówi burmistrz Piotr Leśnowolski.

Uroczystości odbędą się o godzinie 10:00 w kościele w pw. Opieki św. Józefa i poprzedzą Dni Jedlni-Letniska, która rozpoczną się o 14:00.

Bp Stefan Siczek był biskupem pomocniczym diecezji radomskiej, doktorem prawa kanonicznego i biskupem tytularnym Dagno oraz wikariuszem generalnym radomskiej kurii. Bp Stefan Siczek urodził się w 1937 roku w Siczkach, w gminie Jedlnia-Letnisko. Przed wstąpieniem do seminarium kształcił się w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie. W latach 1955-61 studiował w seminarium duchownym w Sandomierzu, następnie w latach 1963-67 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1973 roku ukończył Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Wielokrotna odmowa wydania paszportu uniemożliwiła mu studia w Rzymie.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku z rąk bp. Jana Kantego Lorka w Sandomierzu. Nominację na biskupa pomocniczego radomskiego otrzymał w 1992 roku. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia tego samego roku z rąk kard. Józefa Glempa. Dewizą życiową bp. Siczka były słowa: "Żyć Ewangelią".

Po śmierci bp. Jana Chrapka Kolegium Konsultorów wybrało 20 października 2001 roku bp. Stefana Siczka na administratora diecezji radomskiej. Posługę tę pełnił do momentu przekazania władzy w diecezji nowemu biskupowi radomskiemu - bp. Zygmuntowi Zimowskiemu 25 maja 2002 r. Drugi raz funkcję administratora diecezji pełnił po powołaniu do pracy w Watykanie abp. Zygmunta Zimowskiego. Biskup Stefan Siczek w grudniu 2011 roku został honorowym obywatelem Jedlni-Letnisko.

Jego ciało spoczywa w Grobowcu Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. B. Limanowskiego w Radomiu.