Wydarzenia
Misja i pamięć ks. Marcelego Prawicy
Pięć lat temu zmarł ks. Marceli Prawica. W Końskich odbyło się uroczyste wspomnienie związanego z tym miastem misjonarza.
Fundacji Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy od pięciu lat przypomina konecczanom postać związanego z Końskimi misjonarza. – Wydaliśmy album, organizowaliśmy wystawę – mówi prezes Jan Nowak. A dokładnie w piątą rocznicę śmierci ks. Marcelego fundacja zorganizowała jego uroczyste wspomnienie.
W siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości o swoim spotkaniu z ks. Marcelim w Zambii opowiadał filmowiec Rafał Wieczyński. – Nie szczędził siebie, wszystko oddawał. Jego problemem było to, jak nie mógł dać więcej – mówi o ks. Prawicy.
Ks. Grzegorz Zbroszczyk obecnie jest proboszczem w Żarnowie, ale wcześniej pracował na misjach w Afryce i znał również ks. Marcelego Prawicę. – To był człowiek skromny, niedbający o siebie, ale zawsze troszczący się o innych – wspomina. W siedzibie KSWP mówił o swojej pracy na misji z ks. Marcelim.
Z siedziby KSWP uroczystości przeniosły się do kolegiaty św. Mikołaja. Tu, podobnie jak w KSWP, wystąpił zespół muzyki afrykańskiej Bakuba. Ważnym punktem obchodów było również wręczenie nagród w konkursach poświęconych ks. Marcelemu Prawicy. Wzięło w nich udział około 150 osób. W konkursie wiedzy o ks. Marcelim Prawicy pierwsze miejsce razem z Aleksandrą Sak z Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie zajęła Agata Leszczyńska z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Jak mówi, dzięki konkursowi mogła poznać postać ks. Marcelego.
Laureatom konkursu plastycznego, jak i wiedzy o ks. Marcelim nagrody wręczał m.in. bratanek misjonarza Tomasz Prawica. Dziękował on dzieciom i młodzieży za liczny udział w tej formie upamiętnienia misjonarza.
Ks. Jacek Wieczorek, proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich, mówił, że niezłomne misyjne zaangażowanie ks. Marcelego umacniało wiarę wielu pokoleń nie tylko w Zambii, ale również tu na ziemi koneckiej.
Podczas mszy świętej odprawionej w koneckiej kolegiacie biskup radomski Marek Solarczyk mówił o posłudze kapłańskiej i misyjnej ks. Marcelego. Rozważał ją w kontekście przypowieści o siewcy. – W tej tajemnicy ziarna na drodze możemy dostrzec ks. Marcelego jako tego, który trwał w swojej misyjnej posłudze, w swoim oddaniu i zaangażowaniu, ofiarności misyjnej po to, aby to ziarno nie zostało wydziobane, by nie zostało zabrane, aby nie zostało zniszczone – mówił biskup. Podkreślił, że droga ks. Marcelego była drogą wspólnoty. – Była drogą, którą Bóg wyznaczał i którą on razem z Bogiem i z innymi chciał przechodzić. Nie był na chwilę – dodawał, dziękował także za plon pracy ks. Marcelego. Posłuchaj całej homilii ks. bp. Marka Solarczyka.
Marek Mika, członek zarządu Fundacji Misja i Pamięć i prezes KSWP, wspomina swoje spotkania z ks. Marcelim. – To jest człowiek, którego warto naśladować, warto z niego brać przykład. Ksiądz. Człowiek. Swój – mówi prezes.
Ks. Marceli Prawica jest honorowym obywatelem Końskich. – Chcemy, by pamięć takiej misji jaką wziął na siebie ks. Marceli była u nas w Końskich wzorem i punktem odniesienia – mówi burmistrz miasta Krzysztof Obratański. Przypomina, że honorowe obywatelstwo to rodzaj odwołania się nie tylko do człowieka. – Ale do tego, co on sobą reprezentuje, do jakiego systemu wartości my się odwołujemy – dodaje burmistrz.
Wspomnienie w piątą rocznicę śmierci ks. Marcelego Prawicy było również okazją do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób konecczanie mogliby w przyszłości upamiętnić postać związanego z Końskimi misjonarza. Jak mówi Jan Nowak, pomysły już są. Dotyczą utworzenia strony internetowej o ks. Marcelim oraz wydania książki i komiksu o misjonarzu.
Marceli Prawica urodził się 6 września 1939 roku w Warszawie. W 1963 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Kantego Lorka w Sandomierzu. Pracował jako wikariusz w Szewnie, Skarżysku-Kamiennej i Końskich. Od 1972 roku przebywał w Zambii. Tam spędził na misjach 45 lat. Zmarł 17 września 2017 roku w szpitalu w Końskich. Pochowany został na koneckim cmentarzu.
Wyniki konkursu wiedzy „Ksiądz Marceli Prawica – Misjonarz w buszu”
1. miejsce Agata Leszczyńska (ZPO w Stadnickiej Woli)
1. miejsce Aleksandra Sak (ZPO w Pomykowie)
2. miejsce Marta Marczyńska (ZPO w Stadnickiej Woli)
3. miejsce Maja Kwiecińska (SP nr 2 w Końskich)
wyróżnienia Kamila Gąszcz (ZPO w Dziebałtowie), Natalia Chuchrowska (SP nr 1 w Końskich)
Wyniki konkursu plastycznego
Klasy I-IV:
1. miejsce Emilia Stachura (ZPO w Stadnickiej Woli)
2. miejsce Julia Jedynak (ZPO w Nieświniu)
3. miejsce Zofia Czechowska (SP nr 2 w Końskich)
wyróżnienia Łucja Adamczyk (SP w Dziebałtowie) i Nadia Śliz (ZPO w Stadnickiej Woli)
Klasy V-VIII:
1. miejsce Nina Piekarska (ZPO w Stadnickiej Woli)
2. miejsce Maria Juszyńska (ZPO w Pomykowie)
3. miejsce Julia Tańculska (ZPO w Nieświniu)
wyróżnienia Kacper Malasy (ZPO w Stadnickiej Woli) i Julia Stefańska (SP nr 2 w Końskich)
SOSW w Baryczy:
1. miejsce Łucja Pawelec
2. miejsce (praca zbiorowa) Piotr Zawisza, Paulina Trojak, Karina Młynarczyk, Kacper Redziak
3. miejsce Klaudia Twardowska
wyróżnienie Sylwia Bednarczyk
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/65813-misja-i-pamiec-ks-marcelego-prawicy#sigProGalleria3f20918681