DIECEZJA RADOMSKA
Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego bp Piotra Gołębiowskiego
Tradycją prawie 30 lat, w Jedlińsku, rodzinnej parafii kandydata na ołtarze, sprawowana była Eucharystia.
Te Msze św. odbywają się w soboty po rocznicy śmierci bp. Piotra Gołębiowskiego. W tym roku przewodniczył jej ks. prał. Henryk Ćwiek, emerytowany proboszcz parafii Jedlińsk, a jako wieloletni wykładowca w seminarium w Sandomierzu, współpracownik kandydata na ołtarze.
- Z bp. Piotrem Gołębiowskim spotykałem się ponad 20 lat. Najpierw jako kleryk, a potem kapłan, wykładowca w sandomierskim seminarium. Sługa Boży wspomógł mnie w wielu sprawach, w tym w organizacji studium organistowskiego w Radomiu. Odebrałem to jako łaskę i wyróżnienie, że zostałem proboszczem w jego rodzinnej parafii. Tutaj bp Edward Materski rozpoczął w 1994 roku proces beatyfikacyjny. Tutaj z kapłanami i wiernymi modlili się kolejni biskupi radomscy i sandomierscy, a tu też kard. Józef Glemp. W duchowości sługi Bożego bp. Piotra postrzegam wielki element wspólny ze św. Janem Pawłem II i bł. kard. Stefanem Wyszyńskim. To maryjność. Ufamy, że Matka Boże wesprze naszą modlitwę i doczekamy dnia beatyfikacji bp. Piotra Gołębiowskiego - mówi ks. H. Ćwiek.
Po Mszy św. uczestnicy rocznicowej Eucharystii mogli zwiedzić Muzeum Ziemi Jedlińskiej oraz sali muzealnej dedykowanej słudze Bożemu bp. Piotrowi Gołębiowskiemu w miejscowej szkole.
Bp Piotr Gołębiowski urodził się 10 czerwca 1902 roku w Jedlińsku. Jako kleryk wyjechał na studia specjalistyczne do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z filozofii i teologii. 12 października 1924 w katedrze sandomierskiej przyjął święcenia kapłańskie. Był wykładowcą w sandomierskim seminarium i ojcem duchownym. 3 czerwca 1957 roku papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym sandomierskim. Od stycznia 1967 roku samodzielnie kierował diecezją najpierw przez ponad rok jako Wikariusz Kapitulny, później zaś jako Administrator Apostolski. Nigdy nie został zatwierdzony przez komunistyczne władze jako ordynariusz. Diecezji. Jako jedyny polski biskup nie otrzymał paszportu, by mógł wziąć udział o obradach Soboru Watykańskiego II. Zmarł 2 listopada 1980 roku podczas Mszy św. celebrowanej w kaplicy Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Nałęczowie. Został pochowany w bazylice katedralnej w Sandomierzu.
Modlitwa o beatyfikację:
„Panie Jezu Chryste, Najwyższy Pasterzu. Ty powołałeś Biskupa Piotra do służby kapłańskiej i wprowadziłeś go do grona następców Apostołów. Dziękujemy Ci za jego żarliwość o świętość i jedność Kościoła. Pomóż nam naśladować Jego bezgraniczne zawierzenie, ofiarną służbę i synowskie oddanie Twojej Matce. Racz wynieść go na ołtarze, aby te cnoty zajaśniały dzisiejszemu Kościołowi i jego pasterzom. Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą pokornie prosimy. Amen.”
źródło: ks. Zbigniew Niemirski/Gość Niedzielny