Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dom Bł. Ks. Michaela McGivney’a oficjalnie otwarty

sobota, 03 grudnia 2022 17:25 / Autor: Magdalena Król
Dom Bł. Ks. Michaela McGivney’a oficjalnie otwarty
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

W Radomiu powstał Dom bł. ks. Michaela McGivney’a, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba na świecie. Mieści się on w budynku przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej. W sobotę, 3 grudnia, został on oficjalnie otwarty, podczas wizyty w Polsce Najwyższego Rycerza Patrica Kelly.

Pomysł zrodził się podczas jednej z wizyt w Radomiu Najwyższego Rycerza Patrica Kelly. Ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz oraz kapelan Rady 14004 działającej przy tej parafii, zdecydował o rozpoczęciu prac budowlanych w pomieszczeniach dotąd niezagospodarowanych na plebani.

- Rycerze Koluma mają w tym ogromny wkład w to, że ten Dom może być wykończony i uruchomiony - mówi ks. Wiesław Lenartowicz.

- To jest spełnienie naszych marzeń - oznajmia Marek Tyka, Wielki Rycerz Rady Rycerzy Kolumba 14004.

W otwarciu Domu bł. ks. Michaela McGivney’a uczestniczył Najwyższy Rycerz Patric Kelly oraz biskup radomski Marek Solarczyk.

- Kiedyś jeden z filozofów powiedział: "szczęście jest to produkt uboczny dobrze spełnionego obowiązku" i specjalnie do tego nawiązuje, bo ta dzisiejsza sytuacja, ten dzień, ta uroczystość, jest wyjątkowym potwierdzeniem i znakiem ogromnego poświęcenia, ogromnej rzeszy ludzi od wielu lat - mówi biskup Marek Solarczyk.

Na potrzeby Domu ks. McGivney’a przeznaczono około 500 metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach. Będzie tam realizowana działalność charytatywna, psychologiczna oraz integracyjna. W budynku będą mieścić się gabinety dla psychoterapeutów, gdzie uchodźcy będą mogli skorzystać m.in. ze wsparcia psychologicznego. Będzie również sala widowiskowo - konferencyjna oraz pomieszczenia do nauki języków. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

- Będzie to miejsce, z którego korzystać będą mogli nie tylko uchodźcy przybywający do naszego miasta, ale również parafianie. Będzie pełnił funkcję centrum logistycznego, w którym będzie prowadzona działalność charytatywna - dodaje Marek Tyka.

Aktualnie w Centrum realizowane są dwa dzieła miłosierdzia. Jednym z nich jest przygotowanie 5000 paczek świątecznych dla ofiar wojny w Ukrainie. Dzisiaj podczas pakowania obecni byli Patric Kelly oraz biskup radomski Marek Solarczyk, którzy razem z wolontariuszami zapakowali kilka paczek.

- Robimy to w bardzo trudnych warunkach. budynek starej kaplicy w zasadzie już nie funkcjonował, a jednak udało się tam uruchomić olbrzymi magazyn - wyjaśnia ks. Wiesław Lenartowicz.

Drugie to dzieło „Podaruj dzieciom kurtki na zimę”. Jest to nowa inicjatywa Rycerzy Kolumba z Rady 14004 w diecezji radomskiej.

- Chcemy przekazać 1000 kurtek zimowych najbardziej potrzebującym dzieciom. Chcemy, by kurtki dotarły do potrzebujących przed świętami - kończy ks. Wiesław Lenartowicz.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.