Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Starożytny hymn liturgiczny zabrzmi w murach seminarium duchownego

wtorek, 06 grudnia 2022 10:53 / Autor: Radosław Mizera
Starożytny hymn liturgiczny zabrzmi w murach seminarium duchownego
foto: WSD Radom
Radosław Mizera

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu otwierają drzwi i zapraszają do wspólnej modlitwy Akatystem ku czci Bogurodzicy. Do udziału w tym nabożeństwie wspólnota seminaryjna zaprasza wszystkich chętnych, a zwłaszcza starszych ministrantów, lektorów, osoby śpiewające w scholach i chórach parafialnych oraz wszystkich, którzy pragną modlić się razem z alumnami i profesorami.

Nabożeństwo ze śpiewami Akatystu ku czci Najświętszej Maryi Panny odbędzie się w kaplicy seminaryjnej 7 i 8 grudnia o godz. 20.00. Tradycją seminarium jest przeżywane w tym czasie wieczorne nabożeństwo, w trakcie którego śpiewany jest ten starożytny hymn liturgiczny.

Dodajmy, że 4 grudnia w seminarium duchownym rozpoczęto nabożeństwa "Tota Pulchra", podczas których wspólnota przygotowuje się do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP - święta patronalnego seminarium. Podczas tego nabożeństwa została odśpiewana litania dominikańska, zawierzono się Matce Bożej oraz zaśpiewano hymn "Tota Pulchra". Z kolei 8 grudnia klerycy trzeciego roku po raz pierwszy włożą strój duchowny, a alumni roku piątego przystąpią do kandydatury przed święceniami diakonatu i prezbiteratu.

Akatyst ku czci Bogurodzicy to starożytny hymn liturgiczny, używany w liturgii Kościoła bizantyjskiego. Pochodzi z V-VI wieku, a polski przekład jest współczesny. Jego nazwa pochodzi od sposobu wykonywania. Składa się z 24 strof, które w oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Grecki czasownik "kathidzein" odpowiada polskiemu bezokolicznikowi "siedzieć". Litera "a" oznacza negację. Ten śpiew jest więc zawsze wykonywany na stojąco. Akatyst można podzielić na dwie części. Pierwsza część przedstawia sceny z życia Maryi - od momentu zwiastowania do ofiarowania Jezusa w świątyni. Część druga opisuje boską i ludzką naturę Chrystusa oraz dziewictwo Maryi, a także nadprzyrodzone skutki przyjścia Jezusa na ziemię.