DIECEZJA RADOMSKA
Beit Sahour - świadetcwo wiary betlejemskich pasterzy
Dzisiaj zapraszamy do rozmowy z ks. dr. hab. Jackiem Kucharskim, wykładowcą Pisma Świętego oraz przewodnikiem po Izraelu.
Przeszło dwa tysiąc lat temu, kiedy w betlejemskiej grocie narodził się Jezus, pierwszymi osobami, które Go przyjęły i rozpoznały jako Mesjasza byli prości pasterze. Do dzisiaj sanktuarium w Ziemi Świętej upamiętnia to miejsce i wydarzenie. O jakim miejscu jest mowa?
Ks. Jacek Kucharski: Znajduje się ono w wiosce Beit Sahour, co w języku arabskim oznacza „dom strażników”. Położone jest ono około 2 km w prostej linii od Bazyliki Narodzenia Pańskiego, gdzie znajduje się grota narodzin Jezusa. Obecnie żyje tu blisko 14 tysięcy mieszkańców, w tym 80 % mieszkańców stanowią chrześcijanie, a 20 % muzułmanie. Wpisuje się ono w Łukaszową narrację nawiązującą do wydarzeń związanych z Bożymi narodzinami w Betlejem. Oddajmy głos Ewangeliście Łukaszowi: W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania».. Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił». Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane.
Czy obecna lokalizacja „Pola Pasterzy” jest właściwa?
Na podstawie relacji Ewangelisty trudno jest precyzyjnie określić miejsce objawienia się anioła. Od wieków wspomina się o nim w Siyar el-Ghanam, co oznacza „ruiny zagrody dla owiec”. Również Hieronim identyfikował miejsce pola pasterzy z aktualnie istniejącym. Nazywał je Migdal Eder, tj. „wieżą strażników”. Istotnie do dzisiaj w Siyar el-Ghanam istnieją ruiny wieży strażników. To co jest pewne i wynika z dokonanych na tym terytorium w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia wykopalisk pod kierunkiem franciszkańskiego archeologa Virgilio Corbo, że groty istniejące tu były zamieszkałe w czasach Jezusa. To przedstawiają pozostałości stare i inne odkryte pod fundamentami dwóch klasztorów pochodzących z IV-V w. po Chr. oraz VI po Chr., obydwa zniszczone. Co widzą pielgrzymi przybywający dziś na „Pole Pasterzy”?
Dzisiaj przed oczyma pielgrzymów, którzy przybywają, aby nawiedzić „Pole Pasterzy” rozciąga się krajobraz i klimat iście pasterski. Istnieją tu jeszcze naturalne groty, w których mieszkali ludzie. To one oddają najbardziej klimat życia ludzi, zwłaszcza pasterzy w czasach Jezusa. Dziś kiedy przybywamy z pielgrzymami na „Pole Pasterzy” można w nich celebrować Mszę św. Miejsce to jest pod opieką franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej, którzy według projektu włoskiego architekta Antonio Barluzziego wznieśli w 1954 roku kościół- sanktuarium z tytułem: Sanctorum Angelorum ad Pastores (Świętych Aniołów i Pasterzy). Sanktuarium formą przypomina namiot. W jego wnętrzu odnajdujemy na ścianach odmalowane sceny według narracji Ewangelii Łukasza nawiązujące do wydarzeń Bożych Narodzin. W centrum znajduje się obraz ukazujący betlejemską grotę narodzin Jezusa i pokłon pasterzy, drugi nawiązuje do objawienia się anioła pasterzom, zaś trzeci przedstawia uradowanych pasterzy wielbiących Boga za cud Bożych narodzin.
W czym kryje się szczególność tego miejsca?
Ks. Jacek: Pole Pasterzy jak i wszystkie miejsca związane z Bożym Narodzeniem ukazuje wielkość Boga, który przekraczając ludzką logikę myślenia rodzi się jako oczekiwany Mesjasz w grocie betlejemskiej. Ale wyjątkowość Pola Pasterzy odsłania przed nami prawdę, że choć w czasach pasterze stanowili kategorię ludzi powszechnie pogardzaną w społeczeństwie, to tajemnica zbawienia została objawiona właśnie im: prostym i pokornym.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/67749-beit-sahour-swiadetcwo-wiary-betlejemskich-pasterzy#sigProGalleriae9fae81a01