Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W czasie Pasterki został poświęcony ogromny podświetlany różaniec we Wsoli

niedziela, 25 grudnia 2022 02:43 / Autor: Radosław Mizera
W czasie Pasterki został poświęcony ogromny podświetlany różaniec we Wsoli
Radosław Mizera

Kilkudziesięciometrowy różaniec ponownie zawisł na fasadzie kościoła we Wsoli koło Radomia. Świeci w nocy i widać go jadąc z Warszawy do Radomia. Poświęcił go biskup Marek Solarczyk w czasie Pasterki w kościele św. Bartłomieja.

Witając zgromadzonych bp Solarczyk powiedział, że dzisiaj modlimy się o jedność w Ojczyźnie i pokój w Ukrainie. - Prosimy o jedność, pokój i miłość w nas, w naszych rodzinach, diecezji, Ojczyźnie, a szczególnie w Ukrainie. Prosimy o to, aby to Słowo, które stało się ciałem, było siłą życia każdego z nas – modlił się biskup radomski.

Po liturgii został poświęcony kilkudziesięciometrowy różaniec, który ponownie zawisł na fasadzie kościoła we Wsoli. - Przez ostatnie tygodnie nie było na elewacji naszego kościoła różańca, bowiem wymagał przeprowadzenia prac konserwatorskich. Nasza parafia zgodnie z przepisami wystąpiła o zgodę na ponownie wywieszenie różańca. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na ponownie wywieszenie różańca – powiedział ks. Roman Kotlimowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja.

Wsola to jedna z najstarszych parafii w diecezji radomskiej. W XV wieku istniał kościół drewniany o którym wspominał Jan Długosz. Parafia i kościół istniały już w 1440 r. W 1629 roku powstał nowy modrzewiowy kościół. W 1918 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja. Projekt obecnego kościoła – w stylu neoromańskim, z czerwonej cegły – został wykonany przez Jarosława Wojciechowskiego, architekta z Warszawy. Kościół został konsekrowany w 1934 roku. Drewno po starym kościele zakupił Jan Gombrowicz, ojciec Witolda. Posłużyło ono do budowy innego kościoła, w Bodzechowie.