Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Obchody MB Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej

czwartek, 02 lutego 2023 18:07 / Autor: Radosław Mizera
Obchody MB Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej
Radosław Mizera

Obchody Matki Bożej Gromnicznej odbyły się 2 lutego w Muzeum Wsi Radomskiej. Mszy świętej w zabytkowym drewnianym kościele św. Doroty przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marek Solarczyk. Po liturgii z zapalonymi świecami wierni przeszli do zagrody z Alojzowa, gdzie zespół śpiewaczo-obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa przedstawił zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej związane ze świętem Matki Bożej Gromnicznej.

- Niech ta dzisiejsza uroczystość Ofiarowania Pańskiego, będzie dla nas okazją, abyśmy oddali i ofiarowali nasze życie Bogu. Prośmy również o to, aby Jego obecność nas nieustannie wspierała i umacniała. Dziękujmy także za naszą wspólnotę. Stańmy z otwartością, aby chronić i wspierać innych w przeżywaniu wiary – mówił w homilii bp Marek Solarczyk.

Po Eucharystii odbyła się prezentacja zwyczajów ludowych w zagrodzie z Alojzowa. Zespół "Korzenie" z Łaguszowa pokazał zwyczaje charakterystyczne dla święta MB Gromnicznej. To między innymi naznaczanie drzwi płomieniem świecy, obejście gospodarstwa przez gospodarza, rozpalanie ognia od gromnicy. Następnie w Domu Ludowym był poczęstunek dla przybyłych gości, ogłoszenie wyników konkursu „Kolędnicy” oraz rozdanie nagród laureatom, jak również przedstawienie pt. „Matki Boskiej Gromnicznej” w wykonaniu zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Korzenie” z Łaguszowa.

Agnieszka Domagała z Muzeum Wsi Radomskiej przypomniała, że 2 lutego rozpoczynał się czas, gdy świece i wota woskowe miały szczególne znaczenie obrzędowe. Przypadające na ten dzień święto Ofiarowania Pańskiego lub inaczej Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, w ludowej tradycji znane było jako Matki Boskiej Gromnicznej. W tym dniu podczas nabożeństw od lat, a dokładnie od IX wieku, święci się świece zwane gromnicami. Symbolizują one światło wiary, łaskę Bożą i światłość wiekuistą.