DIECEZJA RADOMSKA
Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie sport, ale przemiana życia
- Tu nie chodzi o sport, ale o przemianę naszego życia - mówi ks. Krzysztof Bochniak, organizator jednej z najdłuższej trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która rozpocznie się – podobnie jak w całej w Polsce – 31 marca. W diecezji radomskiej EDK wyruszą m.in. z Radomia, Opoczna, Skarżyska-Kamiennej, Pionek czy Kozienic. Szacuję się, że wierni będą mieli do wyboru ok. 20 tras do znanych miejsc kultu religijnego. Wśród nich będą m.in. sanktuaria maryjne. Najdłuższa trasa będzie liczyła aż 53 kilometry. Zapisy na stronie www.edk.org.pl.
Jedną z tras EDK do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej organizuje parafia św. Wacława w Radomiu. - Wracamy do tradycji, które nasz rejon charakteryzował przed pandemią, czyli wszystkie kościoły na trasie będą otwarte. Na koniec Drogi Krzyżowej będzie możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej o godzinie 6.00. Ponadto będzie otwarta kawiarnia od godz. 4.00 w centrum Jana Pawła II przy sanktuarium i możliwość skorzystania z łazienki - informuje ks. Krzysztof Bochniak, wikariusz parafii św. Wacława w Radomiu.
Tradycyjnie rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej odbędzie o godz. 17.00 Mszą świętą w kościele parafialnym św. Wacława, Plac Stare Miasto 13. Po liturgii samodzielnie każdy rozpocznie swoją drogę krzyżową. Organizatorzy przygotowali dwie trasy EDK: św. Wacław (46 km) i św. Kazimierz (53 km).
Z kolei Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu zaprasza uczestników EDK do wzięcia w nabożeństwie drogi krzyżowej z katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny do sanktuarium maryjnego w Skrzyńsku. Organizatorzy przygotowali aż 5 tras: biało-czerwoną im. ks. Romana Kotlarza (50 km), niebieską im. św. Michała Archanioła (46 km), czerwoną im. św. Jadwigi Królowej (49 km), żółtą im. św. Klary (42 km) i czarną im. św. Ojca Pio (47 km). Wymarsz zaplanowano o godzinie 19.00. Ks. Mariusz Chamerski, diecezjalny duszpasterz młodzieży:
W sumie wierni w diecezji radomskiej będą mieli do wyboru ok. 20 tras do znanych miejsc kultu religijnego. EDK wyruszą z Końskich, Opoczna, ale też m.in. z Czarnej i Miedzierzy. 17 i 24 marca Ekstremalne Drogi Krzyżowe organizuje również parafia św. Anny w Smardzewicach. Trasy liczyć będą odpowiednio 20 i 36 kilometrów.
Na Nocną Drogę Krzyżową zapraszają 24 marca parafie w Gielniowie i Drzewicy. Uczestnicy wyruszą z kaplicy Matki Bożej w Rożku do sanktuarium w Skrzyńsku jedną z trzech tras: 19, 24 lub 39 - kilometrową.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie wraz z Rycerzami Kolumba Rady z Opoczna zapraszają do udziału w Nocnej Drodze Krzyżowej, która zostanie zorganizowana z 31 marca na 1 kwietnia. Przygotowane będą dwie trasy: 40 i 29 – kilometrowa.
Również 31 marca w Nocnej Drodze Krzyżowej wezmą udział konecczanie. W odróżnieniu do lat ubiegłych będą oni wędrować nie do sanktuarium w Czarnej, ale do sanktuarium w Paradyżu. – Do przejścia będzie ponad 30 kilometrów – informuje ks. Tomasz Janicki, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich. Drogę krzyżową organizują Rycerze Kolumba Rady w Końskich właśnie z parafią Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Tego samego dnia wyruszy Nocna Droga Krzyżowa w intencji św. Jana Pawła II z Paradyża. 19-kilometrowa trasa prowadzić będzie m.in. przez Kazimierzów i Wójcin z powrotem do Paradyża. Początek 31 marca o godzinie 19.00 sprzed pomnika papieża w przykościelnym parku w Paradyżu.
Do wzięcia udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej zaprasza także parafia w Czarnej. Msza święta rozpoczynająca wydarzenie odprawiona zostanie w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni 31 marca o godzinie 19.00. Trasa liczyć będzie około 33 kilometrów. Droga krzyżowa wytyczona została przez m.in. Czarniecką Górę, Stąporków, Gosań, Kamienną Wolę do Czarnej.
Do Czarnej w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej przejdą także parafianie z Miedzierzy. Wydarzenie planowane jest na 31 marca. Msza święta rozpocznie i zakończy to wydarzenie. W kościele w Miedzierzy odprawiona zostanie o godzinie 20.00, w sanktuarium w Czarnej o 2.00 w nocy. Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej przejdą do Czarnej okolicznymi lasami. Po drodze zatrzymywać się będą na symbolicznych stacjach.
Ekstremalną Drogę Krzyżową organizuje 1 kwietnia parafia w Przedborzu. 40-kilometrowa trasa wiedzie przez okoliczne miejscowości z powrotem do Przedborza.
Do sanktuarium w Paradyżu przyjdą uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyruszy spoza terenu diecezji radomskiej, konkretnie z Piotrkowa Trybunalskiego. Wydarzenie planowane jest na 31 marca. Długość trasy to 41 km. Z kolei do sanktuarium w Studziannie przejdą uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyruszy 31 marca z Nowego Miasta nad Pilicą. Trasa również liczy 41 km.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/69590-ekstremalna-droga-krzyzowa-to-nie-sport-ale-przemiana-zycia#sigProGalleria5459a108f9