DIECEZJA RADOMSKA
Grób Pański w kościele oo. bernardynów
Grób nie jest końcem, jest tylko etapem i przejściem. Rodzi się z niego nadzieja i życie. Wielowiekową tradycją Kościoła jest w okresie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego budowanie grobów pańskich. Jeden z najpiękniejszych będzie można do maja 2023 roku nawiedzać w kościele św. Katarzyny Aleksadryjskiej w Radomiu, którym opiekują się od ponad 500 lat ojcowie bernardyni.
Tegoroczny Grób Pański w kościele oo. bernardynów w Radomiu będzie tradycyjny, ale bardzo wymowny. Na szczególną uwagę zasługuje panorama, którą jest kopia obrazu Tadeusza Popiela, ucznia Jana Matejki pt: Golgota. Obraz powstał w 1907 roku dla klasztoru we Lwowie. O. Juniper Ostrowski, gwardian klasztoru oo. bernardynów w Radomiu:
Na obrazie Tadeusza Popiela, który jest panoramą Grobu Bożego namalowana jest po prostu Ewangelia:
W Grobie Pańskim od Wiekiego Piątku adorujemy Najśw. Sakrament. Przychodzimy szczególnie w tych dniach do kościoła na modlitwę, zadumę, refleksję nad naszym życiem-przypomina o. gwardian Juniper Ostrowski:
Grób Boży w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskkiej w Radomiu od wielu lat przygotowuje zakrystianin brat Jacek, to również jego inicjatywa, by kopia obrazu pt: Golgota była w tym roku panoramą Grobu Pańskiego. Obok grobu umieszczona jest tablica informacyjna ze szczegółowym opisem postaci występujących na obrazie:
W kościele oo. bernardynów jest także wystawiony do adoracji wiernych kamień z Grobu Bożego w Jerozolimie.