DIECEZJA RADOMSKA
Koncert organowy na os. Południe
Koncert organowy w wykonaniu prof. Wiktora Łyjaka odbędzie się 6 sierpnia br. w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu.
Utwory między innymi J. S. Bacha i F. Borowskiego będzie można usłyszeć w niedzielę, 6 sierpnia br. podczas koncertu organowego w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Gębarzewskiej na os. Południe w Radomiu. Na organach zagra prof. UJK Wiktor Łyjak. Koncert odbędzie się 6 sierpnia br. po Mszy św. o godz. 18. Wstęp wolny.
Wiktor Łyjak jest profesorem sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie organów prof. Joahima Grubicha. Habilitację w zakresie wiedzy o sztuce uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim (2008). Jako profesor wykłada na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie kieruje Zakładem historii, teorii i edukacji muzycznej.
Dokonał nagrań m.in. dzieł J. Brahmsa, A. Freyera, utworów z tabulatur polskich XVI-XVIII w.. Utrwalił swe interpretacje na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i w Polsce. Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę (obecnie jest to równowartość Podwójnej Platynowej Płyty) przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J.S. Bacha. Jego nagranie CD z utworami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik „Muzyka 21” za płytę miesiąca we wrześniu 2004 roku. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha, J. Brahmsa, A. Freyera, C. Francka, F. Mendelssohna i W.A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J.F. Haendla i Josefa Haydna.
Opublikował ponad sto prac z zakresu dziejów budownictwa organowego i historii muzyki polskiej, m.in. jest autorem książek: Organy na Mazowszu (I nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków 2006), Organy w kościołach ewangelickich w Królestwie Polskim w latach 1815-1864, Organy na Mazowszu (tom II) oraz hasła o polskich organach w znanej encyklopedii Die Musik Geschichte und Gegenwart. Jako ekspert w zakresie zabytków techniki bierze udział w pracach związanych z rekonstrukcjami zabytkowych organów i konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Jako rzeczoznawca powoływany przez Wspólnotę Polską działa także na Białorusi, Litwie i Ukrainie.
Od lat związany z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych w kościele Św. Krzyża, a w latach 1976-1983 pełnił tam obowiązki organisty grając na Mszach św. transmitowanych przez Polskie Radio. Przez przeszło 30 lat, do 2015 roku był tytularnym organistą Kościoła Prokatedralnego (Seminaryjnego). Kieruje Miedzynarodowym Festiwalem Organowym "Johann Sebastian Bach", organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w którym jest wiceprezesem. (info m.in. za: Katedra Muzyki Wydział Sztuki UJK w Kielcach).