Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Michał Machnio: ratujmy kościół w Kołomyi

piątek, 13 października 2023 09:10 / Autor: Radosław Mizera
Ks. Michał Machnio: ratujmy kościół w Kołomyi
Radosław Mizera

Parafia św. Ignacego Loyoli w Kołomyi w archidiecezji lwowskiej na Ukrainie potrzebuje pilnie 60 tys. złotych na remont przeciekającego dachu zabytkowego kościoła parafialnego. Zbiórkę środków prowadzi portal misjomat.org.

Ks. Michał Machnio jest kapłanem diecezji radomskiej, który od 7 lat pracuje w Ukrainie. Od 5 lat pracuje w parafii św. Ignacego Loyoli w Kołomyi. W tym czasie udało się wspólne z parafianami i ludźmi dobrej woli z całego świata wykonać wiele prac remontowych.

- Obecnie największym problemem i trudnością jest cieknący dach kościoła, który potrzebuje pilnego remontu i malowania. Musimy jak najszybciej usunąć usterki, zabezpieczyć go i pomalować w celu zabezpieczenia odnowionych w 2004 roku malowideł we wnętrzu kościoła na których już pojawiają się mokre plamy na suficie - powiedział ks. Michał Machnio.

Kościół św. Ignacego Loyoli w Kołomyi został wybudowany w 1897 roku staraniem Jezuitów, którzy przybyli do miasta w 1895 roku. Od tego momentu nieprzerwanie pracowali na potrzeby duchowe mieszkańców Kołomyi. Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy granice Polski zmieniły się, miasto zostało pod okupacją sowiecką. W 1946 roku, kiedy rozpoczęły się transporty Polaków w ramach "Akcji Wisła" również zakonnicy dostali przymusowy nakaz wyjazdu do Polski. W tym czasie kościół i klasztor zostały bezprawnie odebrane katolikom. Z kościoła zrobiony został skład mebli i sklep a z klasztoru zrobiono szpital położniczy, przy jednoczesnym zniszczeniu całego wyposażenia kościoła i klasztoru. W 1991 roku, kiedy Ukraina odzyskała niepodległość, staraniem pozostałych katolików większości pochodzenia polskiego, kościół został zwrócony prawowitym właścicielom. Niestety, kościół był w stanie znacznego zniszczenia. Dzięki staraniom wielu kapłanów pracujących w parafii na przełomie 30 lat udało się kościół podnieść z ruiny i systematycznie go odnawiać.

TU: można wesprzeć zbiórkę na kościół w Kołomyi.