DIECEZJA RADOMSKA
Bp Solarczyk: niech Maryja uczy nas wiary w to, że Bóg jest!
Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej przeżywało wieczorem, 16 listopada odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Mszy świętej przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Wręczono sześć medali Kapituły Ostrobramskiej - Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia oddany.
Ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium witając wiernych przypomniał, że przeżywamy święto Matki Bożej Miłosierdzia, patronki parafii i Skarżyska-Kamiennej. Przychodzimy dziś tutaj do Niej wołając: Matko Boża, pod Twoją miłosierną opiekę się uciekamy, bo tej opieki nam jest bardzo potrzeba, dzieciom, młodzieży, rodzicom, wychowawcom, kapłanom, rządzącym, aby pięknie i owocnie przeżyć życie, bo jak uczy historia i teraźniejszość, kiedy człowiek nie będzie blisko Boga, bardzo często gubi się w życiu - mówił ks. Karbownik.
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. - Niech Maryja uczy nas wiary w to, że Bóg jest, niech uczy nas miłości, że On nigdy nas nie opuszcza i obdarza swoją opieką, niech uczy nas nadziei, że to właśnie nam dzisiaj Bóg zawierza tę prawdę, abyśmy z wiarą w Jego miłość, w Jego życie poszli i byli tego świadkami we wspólnocie Kościoła - mówił bp Solarczyk.
Wręczono sześć medali Kapituły Ostrobramskiej "Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus" (Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia oddany). Otrzymali je:
Stanisława Dobosz od 2005 roku członkini Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. świętych Piotra i Andrzeja w Jedlińsku została uhonorowana za pełną poświęcenia działalność charytatywną, a zwłaszcza troskę o chorych i starszych, a także organizowanie akcji: „Pola Nadziei”, „Kromka chleba”, „Tornister pełen uśmiechu”, „Paczka dla kombatanta” i „Wigilijne Dzieło pomocy dzieciom”.
Jadwiga Sąpór, zelatora Koła Żywego Różańca w parafii pw. św. Barbary w Pionkach, została wyróżniona, gdyż zaangażowana w Apostolat Cudownego Medalika i Apostolat Dusz Czyśćcowych, rozdała tysiące Cudownych Medalików w czasie Niedziel Maryjnych osobiście je nawlekając i omodlając tych, którzy będą je nosili.
Maria i Czesław Krupa mieszkający w Anglii otrzymali medal, ponieważ od początku istnienia sanktuarium towarzyszą jego rozwojowi i rozpowszechnianiu czci Ostrobramskiej Pani na terenie Anglii, a także aktywnie wspierają prowadzoną przy nim działalność charytatywną.
Siostra Magdalena Aleksandra Rojek CSMA pracująca od 21 lat przy parafii św. Zygmunta w Szydłowcu i wieloletnia katechetka została uhonorowana medalem za niezmordowaną pracę wśród dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych, służbę jako wolontariusz w środowiskowej świetlicy „Nazaret” oraz pełną poświęcenia pracę w Parafialnym Zespole Caritas.
Siostry Elżbietanki Cieszyńskie od 4 lat ofiarnie pracują przy tutejszym sanktuarium. Otrzymały medal, gdyż modlitwą wspierają rozwój sanktuarium, troszczą się o jego piękny wygląd wewnątrz i na zewnątrz oraz angażują się w prowadzone przy nim dzieła miłosierdzia.
Ks. prał. Władysław Wyszowadzki długoletni duszpasterz emigracji polskiej w Anglii, wielki patriota i czciciel Matki Bożej został uhonorowany, ponieważ niesie pomoc rodakom na terenie Anglii i wspiera sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz dzieła miłosierdzia przy nim prowadzone.
Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W tym roku obchodzi 34-lecie istnienia. W tym czasie w sanktuarium modliło się ok. 2,6 mln pielgrzymów.
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu biskupowi diecezji radomskiej Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. W dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej. Ukochał ją i „zabrał w sercu”, w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny – bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo pragnął, by imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej.
Wierni są dumni z bliskich związków sanktuarium z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku. Właśnie, na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja zawierzenia ulicami miasta z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.
Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych. W lipcu oddano do użytku Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia-bar, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych.
W sanktuarium przebywał śp. prezydent Polski Lech Kaczyński. U Matki Bożej Miłosierdzia gościli także: Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Eleni i Alicja Majewska. W 2008 r. bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/73551-bp-solarczyk-niech-maryja-uczy-nas-wiary-w-to-ze-bog-jest#sigProGalleria2bd0817d06