Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dwaj papieże - prawdziwy i medialny

poniedziałek, 26 stycznia 2015 12:39 / Autor: Radosław Mizera
gosc.pl
Radosław Mizera

Mamy do czynienia z "konstruowaniem" osoby papieża Franciszka przez ludzi mediów, którzy szukają tylko sensacji - uważa biskup Henryk Tomasik. Z kolei jeden z najbliższych współpracowników papieża abp Angelo Becciu powiedział, że Franciszek jest zaskoczony tym, że jego słowa dotyczące rodzin wielodzietnych celowo wyrażone w języku dnia powszedniego przez wiele mediów zostały wyrwane z kontekstu.

Biskup Henryk Tomasik był gościem Radia Plus Radom z okazji obchodzonego 24 stycznia wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Mówiąc o wyrwanych z kontekstu słowach Franciszka dotyczących rodzin wielodzietnych, biskup radomski powiedział, że "dzisiaj najbardziej niepokoi szukanie dowodu na uzasadnienie własnych racji". - W tym wszystkim prawda i tylko prawda jest ważna - podkreślił biskup Tomasik.

Biskup Tomasik zgodził się również z opinią, że media preferują stan walki i pewnej konfrontacji. - Nie wszystkie tak czynią, ale widzimy na tej płaszczyźnie ogromne zróżnicowanie postaw. Mamy do czynienia z informacją, edukacją i sensacją, ale z tych wszystkich pojęć widać, jak duży obszar mediów żyje tylko z tego ostatniego. Takie media nie pomagają w rozwiązywaniu trudnych problemów politycznych, społecznych, czy moralnych. Dlatego niezwykle ważne jest odbudowanie poczucia odpowiedzialności za słowa i postawę szacunku dla każdego człowieka - mówił biskup radomski.

Z przykrością też stwierdził, że "w małym stopniu istnieje tzw. zdrowa opinia publiczna". Dodał, że w relacjach medialnych "trzeba nawiązywać do argumentów, a nie do niezdrowych emocji, czy ustawiania człowieka przeciwko drugiemu człowiekowi".

Biskup Henryk Tomasik stwierdził również, że media jako jeden z filarów władzy "kształtują świadomość, życie polityczne, społeczne i relacje międzyludzkie". - Jesteśmy wdzięczni za pracę wielu dziennikarzy, za poznawanie świata, tylko szukajmy takich dróg, by życie społeczne było bardziej uporządkowane, aby w tym wszystkim było większe poczucie odpowiedzialności za słowa - powiedział biskup.

Biskup Tomasik przypomniał też hasło orędzia Franciszka na 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, czyli "Przekaz ukazujący rodzinę jako sprzyjające środowisko spotkania w bezinteresownej miłości". - To także trudne wezwanie dla dziennikarzy. Ojciec Święty sygnalizuje nam bardzo poważny problem. Dotyczy warunków życia rodziny, możliwości realizacji jej powołania. To również problem przygotowanie młodego człowieka do zawarcia małżeństwa, założenia rodziny, kształtowania dojrzałej wiary, by następnie ją przekazać dzieciom, czy jak żyć sakramentem małżeństwa - zakończył biskup Tomasik.