Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wincenty Pallotti, prezbiter
Dziś jest: Środa, 22 stycznia 2025

Wydarzenia

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej

niedziela, 24 marca 2024 19:47 / Autor: Milena Brzyska
Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej
Radio Plus Radom
Milena Brzyska

Msza święta w zabytkowym drewnianym kościele, kiermasz wielkanocny, wystawa ceramiki, warsztaty ozdabiania pisanek i inscenizacja historyczna. Tak Niedzielę Palmową w Muzeum Wsi Radomskiej mogli świętować przybyli goście.

Każdego roku Niedziela Palmowa w skansenie przyciąga tłumy mieszkańców Radomia i okolic. Tak też było w tym roku. Już od godziny 10:00 przybyli goście mogli robić zakupy na kiermaszu wielkanocnym, czy też wziąć udział w warsztatach pisania pisanek. - Twórcy ludowi przygotowali na nasz kiermasz wielkanocny przepiękne stoiska - mówiła Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej:

Centralnym punktem Niedzieli Palmowej w skansenie była Msza święta pod przewodnictwem biskupa radomskiego Marka Solarczyka. 

Na wstępie Eucharystii mówił: - Przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu:

- Przeżywając tę Niedzielę Męki Pańskiej, Niedzielę Palmową uczestniczymy w tych jakże podniosłych, ważnych, bogatych obrzędach, które szczególnie przemawiają i niosą wielkie bogactwo tutaj, na tym miejscu, w tej wspólnocie. Pielęgnujmy tę wspólnotę życia, bądźmy oddani, konsekwentni, odpowiedzialni, aby przyznając się do Boga, być jego świadkami w naszym życiu teraz, tak jak chcemy być zjednoczeni z Nim na wieki - mówił biskup w czasie homilii:

Nabożeństwo poprzedziła procesja wiernych z palmami. Podczas tegorocznych uroczystości wystąpił chór diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, który wykonał Pasję według św. Łukasza – utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Chrystusa. 

Msza święta odprawiona zostaała w pochodzącym z XVIII w. kościele z Wolanowa. To jeden z nielicznych drewnianych kościołów zachowanych na Mazowszu. Także kolejne wydarzenia Niedzieli Palmowej odbyły się w zabytkowych obiektach skansenu. W kurniku z Konar czynna była wystawa ceramiki, a w drewnianej kaplicy z Rdzuchowa – Kolonii - prezentowano palmy wielkanocne, który zwyciężyły w konkursie na "Tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego" skierowanym do uczniów szkół podstawowych. - Do konkursu w sumie wpłynęło ponad 200 prac z całego regionu - zaznaczyła dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej:

Dużą atrakcją, która przyciągnęła tłumy była inscenizacja bitwy z powstania styczniowego połączna z otwarciem nowej aranżacji Dworu z Pieczysk:

Niedzieli Palmowej w skansenie towarzyszył tradycyjny kiermasz wielkanocny z udziałem m.in. twórców ludowych i rękodzielników. Swoje prace wystawili lokalni ceramicy, rzeźbiarze i plecionkarze. Można było kupić m.in. pisanki, szydełkowe serwetki, haftowane obrusy, wiklinowe kosze i inne wyroby rękodzielnicze, a także dekoracje wielkanocne.