Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dywany kwiatowe na procesję Bożego Ciała w Sieciechowie

czwartek, 30 maj 2024 18:55 / Autor: Monika Nowakowska
Dywany kwiatowe na procesję Bożego Ciała w Sieciechowie
Monika Nowakowska

Kolorowe i pachnące dywany kwiatowe znów zachwyciły wiernych uczestniczących w procesji Bożego Ciała w Sieciechowie (pow. kozienicki). Ten piękny zwyczaj powstał sześć lat temu i od tamtej pory wyróżnia parafię św. Wawrzyńca na tle innych w regionie.

Układanie dywanów kwiatowych to przede wszystkim wymiar wielkiego szacunku i oddania czci Panu Bogu, który wychodzi do nas, aby nam błogosławić. Dywan kwiatowy w Sieciechowie ma przede wszystkim wyraz dziękczynienia Bogu za urodzajne pola, za właściwą pogodę, za to, że Pan Bóg błogosławi temu, czemu człowiek poświęca swój czas i siłę.

W układanie dywanu kwiatowego zaangażowani są niemal wszyscy mieszkańcy parafii św. Wawrzyńca w Sieciechowie (dekanat czarnoleski). Każdy z parafian ma swój wkład w to niezwykłe dzieło. Jedni zbierają kwiaty, inni zajmują się projektowaniem danego dywanu.

- W tym roku dywan ma nam przypomnieć o naszej tożsamości ojczyźnianej, stąd jeden z kwadratów dywanu pokazuje kontury Polski z miejscowością Sieciechów - mówi proboszcz parafii ks. Tomasz Kośla. -Chcemy to wszystko czynić w mocy Ducha Świętego, stąd kolejny kwadrat symbolizuje zstępującego na nas Ducha Świętego. Ułożony symbol eucharystyczny przenajświętszej hostii to kolejna część dywanu kwiatowego. Kolejny dywan przedstawia krzyż Chrystusa, przy którym powinniśmy z czystym i pięknym sercem stawać przy Bogu. Bardzo dziękuję wszystkim którzy angażują się w to piękne dzieło - dywanu kwiatowego, który pozwala nam jeszcze mocniej wychwalać Boga naszym modlitewnym sercem - dodaje proboszcz.

Warto dodać, że tradycja dywanów kwiatowych, która towarzyszy procesjom Bożego Ciała istnieje na ziemiach polskich nieprzerwanie od ponad 200 lat. Utworzenie dywanu usypanego z tysięcy kwiatów w trakcie procesji Bożego Ciała nawiązuje do tradycji średniowiecznej, kiedy to królewskie ogrody przekazywały na rzecz Kościoła kwiaty, które miały posłużyć do przyozdobienia katedr dla uświetnienia uroczystości.

W polskiej tradycji w trakcie procesji z okazji Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej przed kapłanem niosącym Monstrancję z Przenajświętszym Sakramentem idą dziewczynki zwane bielankami i sypią świeże lub suszone kwiatki. W niektórych parafiach w dniach poprzedzających procesje układa się dywany kwietne na posadzkach świątyni, a także przed świątyniami lub na drodze procesji.

W 2018 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisana została tradycja układania dywanów kwietnych w Spycimierzu, a dwa lata później w miejscowościach województwa opolskiego - Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. W marcu 2020 r. Polska złożyła wniosek o wpis tradycji dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.