Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Pielgrzymka z Radomia już w drodze!

wtorek, 06 sierpnia 2024 12:46 / Autor: Radosław Mizera
Pielgrzymka z Radomia już w drodze!
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Mszy świętej na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marek Solarczyk. Na ołtarzu polowym zostały ustawione relikwie bł. Carla Acutisa. Po liturgii bp Marek wyruszył razem z pątnikami do Częstochowy.

Bp Marek Solarczyk witając pątników, wyraził radość z rozpoczęcia pielgrzymki. – Niesiecie wiele intencji wpisanych we wspólnotę wiary i Kościoła. To jest właśnie to piękno i bogactwo. Radujemy się z tego. Zawierzamy to wszystko Bogu. Nie chcemy tylko rozważać, ale również przeżyć, doświadczyć i zaświadczyć, że Kościół jest wspólnotą, którą my jesteśmy, a którą jednoczy Chrystus. Niech ta Eucharystia pomoże nam to wszystko umocnić – modlił się biskup radomski. Dalej modlił się za osoby chore i cierpiące oraz za rodziny. Podziękował przy okazji duszpasterzom za ich obecność na pielgrzymce. – Ale mam jeszcze jedną szczególną intencję. Proszę, aby ci, których Bóg powołuje, nie bali się odpowiedzieć na Boże zawołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego – zachęcał bp Solarczyk.

W homilii mówił, że stajemy dzisiaj jako świadkowie wielkości Boga. – Bądźmy świadkami wiary. To jest czas, który daje nam Bóg. Niech obecność przedstawicieli Radomskiego Czerwca 1976, będzie potwierdzeniem, że jesteśmy opiekunami i obrońcami dziedzictwa, którym jest dar wiary i życia. Niech czas pielgrzymki będzie doświadczeniem wspólnoty, którą przeżywamy z Bogiem i której doświadczamy z innymi – mówił biskup radomski.

Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor radomskiej pielgrzymki przypomniał, że w trakcie drogi pątnikom będzie towarzyszyło hasło: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". – Czujemy wielką radość, że tak wiele osób angażuje się w przeżywanie pielgrzymki. To wielkie duchowe dzieło. Idziemy do Matki jako wspólnota Kościoła radomskiego. To nie moda, ale silny trend wśród osób wierzących – powiedział ks. Bochniak.

Dodał, że pątnicy mogą już korzystać z aplikacji pielgrzymkowej. Pozwala ona m.in. wysyłać powiadomienia na telefon, co ma służyć szybkiemu przekazywaniu niezbędnych informacji. W aplikacji można zobaczyć również aktualną pozycję grupy. Ponadto znajdują się istotne informacje na temat samej pielgrzymki, w tym regulamin, szczegółowe trasy każdej z grup czy modlitewnik. Jest też codzienny plan zajęć, śpiewnik, zdjęcia i dostęp do pielgrzymkowych mediów społecznościowych. Aplikację można pobrać na platformie sklep play oraz app store.

Jedną z większych kompanii pielgrzymkowych jest grupa Sercańska. Liczy ona ponad 300 osób. Do Czestochowy idą osoby z Radomia, Lublina, Krakowa, a nawet z Warszawy. Grupą opiekuje się ks. Sławomir Knopik, sercanin. – Staramy się tworzyć atmosferę rodzinną. To są rekolekcje w drodze. Modlimy się za naszego współbrata ks. Michała. To dla mnie ważna intencja. Od Wielkiego Czwartku jest poza naszą wspólnotą. Trudno mi o tym mówić, ale chcemy się z nim solidaryzować. Prosimy o to, aby był traktowany jako człowiek, i mógł odpowiadać z wolnej stopy, a nie jak ktoś, kto został uznany za groźnego przestępcę. Niech prawda zwycięży – powiedział ks. Knopik.

Na Jasną Górę wyruszyła również grupa młodzieży z Grodna. Opiekuje się nimi s. Dorota. – Chcemy przemieniać nasze serca. Czuję wielką radość, pokój i wdzięczność, że możemy tutaj być z młodymi – powiedziała katarzynka z Grodna. Ksenia z parafii Bożego Miłosierdzia z Grodna pierwszy raz uczestniczy w pielgrzymce. – To czas przemiany mojego serca. Od zawsze marzyłam wziąć udział w tej pielgrzymce – powiedziała pątniczka z Białorusi.

Do Matki Bożej idą także harcerze i skauci. - To już tradycja, że chodzimy od wielu lat, aby zanieść intencje na Jasną Górę. Warto podjąć ten trud. Jest fajny klimat, cudowne śpiewy. To okazja do poznania nowych osób – mówiły skautki z Federacji Skautingnu Europejskiego.

W pielgrzymce uczestniczą osoby m.in. z Radomia, Kozienic, czy Pionek. Jutro na pątniczy szlak wyjdą pielgrzymi ze Skarżyska-Kamiennej, a w następnych dniach z Opoczna i Końskich. Do Częstochowy pielgrzymka dojdzie 13 sierpnia. Uczestnicy do pokonania mają ok. 200 km. W 2023 roku uczestniczyło w pątniczym trudzie 5,2 tys. osób.