Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk do katechetów: niech świadectwo waszego życia, będzie znakiem Boga, który żyje!

czwartek, 29 sierpnia 2024 13:35 / Autor: Radosław Mizera
Bp Solarczyk do katechetów: niech świadectwo waszego życia, będzie znakiem Boga, który żyje!
Radosław Mizera

– Wierzymy, że rodzicom bardzo zależy na dobrym wychowaniu swoich dzieci – mówili uczestnicy Ogólnodiecezjalnego Zjazdu Katechetów, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Mszy świętej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W diecezji radomskiej na lekcje religii uczęszcza ok. 90 proc. uczniów.

W homilii bp Solarczyk przywołał słowa proroka Jeremiasza, że „będą walczyć przeciw tobie, ale nie zdołają cię zwyciężyć, gdyż Ja jestem z tobą, by cię ochraniać”. - Jesteśmy w tej misji Boga i Kościoła, aby samemu przeżywać i doświadczać, że On jest z nami. I chcemy to wnieść w to, co czynimy z oddaniem, troską i oddaniem w szkole, i poza nią – mówił biskup radomski.

W dalszej części homilii bp Solarczyk modlił się o mądrość i wytrwałość. – Daj nam Boże tę moc, która sprawi, że to dzieło, które nam zawierzyłeś, wypełnimy w tych warunkach, w których będziesz z nami. Umacniaj nas i błogosław. Niech wasze świadectwo życia i wiary, wierności i wytrwałości w głoszeniu tego, co Boże, i w tym, co będziecie nauczać oraz w tym, jak będzie żyć i przeżywać wiarę, niech będzie tym znakiem Boga, który żyje, wypełnia swojej dzieła i którego łaska zawsze zwycięża – modlił się bp Solarczyk.

Ks. Mariusz Chamerski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Radomiu poinformował, że w diecezji radomskiej nowy rok szkolny rozpoczyna 823 katechetów, z czego ponad 600 to świeccy nauczyciele religii. – Nadzieje, które składamy w nowym roku szkolnym, to troska i docenienie nauczycieli religii, którzy od wielu lat podejmują dzieło wychowawcze, kształtowania młodego pokolenia i pogłębiania ich wiary. Wielką nadzieję pokładamy w młodym pokoleniu, przecież cała praca katechetyczna to właśnie kształtowanie ducha młodzieży. Liczę, że katecheza przyczyni się do ożywienia różnych grup duszpasterskich w naszych parafiach – powiedział ks. Chamerski.

Dodał, że diecezji radomskiej prawie 90 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. – Chlubimy się tym wysokim procentem uczniów uczęszczających na lekcje religii. Z drugiej strony towarzyszy nam obawa w szkołach średnich z powodu wszelkich zmian, które nas czekają. Chciałbym tutaj zachęcić młodych, abyśmy w dobie różnych zmian kulturowych, nie bali się podejmować kształtowania swojej wiary – zaapelował ks. Chamerski.

Ewa Mężyk od 2001 roku jest katechetką. Uczy w Publicznej Szkole Podstawowej nr 32 w Radomiu. – Ze spokojem podchodzę do wszelkich zmian, które dotykają katechezę w Polsce. W naszej szkole na zajęcia religii uczęszcza prawie 100% uczniów. To efekt znakomitej współpracy, nie tylko z uczniami, ale i rodzicami. Nie spotkałam się z tym, żeby ktoś wypisał swoje dziecko z religii z powodu „widzimisię” – powiedziała Ewa Mężyk.

Z kolei Monika Drążyk uczy religii w Liceum Marii Konopnickiej w Radomiu. – Każdy nowy rok niesie dużo nadziei, niezależnie od tych różnych uwarunkowań zewnętrznych, czy też ludzkich niepokojów i lęków, jak będzie wyglądała lekcja religii w szkole. Wierzę, że młodzież i rodzice pozostaną wierni wartościom. W mojej szkole na katechezę uczęszczało ponad 90% uczniów. Wierzę, że poszukiwanie autorytetów, prawdy, dobra i piękna, będzie dalej towarzyszyć naszej młodzieży. Lekcje religii stwarzają taką możliwość. Są taką płaszczyzną na której poprzez wychowywanie do wartości, możemy zbliżać się do siebie. Wierzę, że rodzicom bardzo zależy na dobrym wychowaniu swoich dzieci – powiedziała katechetka z Liceum Konopnickiej.

W czasie zjazdu odbyło się również spotkanie w Auli św. Jana Pawła II, na którym były przekazywane aktualne informacje dotyczące nauczania religii w szkołach i planowane inicjatywy dotyczące katechetów oraz funkcjonowania Wydziału Katechetycznego.