Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria Angela Truszkowska, dziewica
Dziś jest: Czwartek, 10 października 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę

wtorek, 17 września 2024 14:29 / Autor: Radosław Mizera
Rocznica sowieckiej agresji na Polskę
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Obchody rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę odbyły się dzisiaj w Radomiu. Mszy świętej w kościele garnizonowym przewodniczył ks. porucznik Lech Gralak.

– Kiedy ilustruję stan wiedzy dużej części polskiej młodzieży i społeczeństwa, i jeśli do tego dodamy aktualny program ograniczający bezprawnie zakres nauczania historii, to serce moje pęka z bólu i łzy cisną się do oczu. Przecież chodzi o to, by bezmyślnym narodem było łatwiej sterować – mówił w homilii ks. Gralak.

Dalej przywołał słowa Jana Zamojskiego, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. – Te słowa zostały wypowiedziane ponad 400 lat temu i są one aktualne dzisiaj. Dlatego pytam wszystkich tu zgromadzonych, dokąd zmierza nasza ojczyzna?! Do serca trzeba wziąć zawołanie św. Jana Pawła II: wymagajcie od siebie, jeśli od was nie wymagają. Czy dla Ojczyzny nie ma już nadziei? Wasza obecność przywraca nadzieję! – mówił ks. Lech Gralak.

Wcześniej na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego zostały złożone kwiaty przy pomniku poświęconym Sybirakom i więźniom politycznym lat 1939–1956 oraz przy pomniku zamordowanych przez NKWD, zwanym ,,Katyńskim”. Tam głos zabrał prezydent miasta Radosław Witkowski.

– 85 lat temu Polska, osamotniona, walcząca z hitlerowskimi Niemcami, stanęła w obliczu zdradzieckiego ataku ze strony Związku Radzieckiego. Był to cios, który przekreślił szanse na skuteczną obronę naszej niepodległości. Naszym obowiązkiem jest, abyśmy nie zapominali o tej historii i przekazywali jej nauki młodszym pokoleniom. Historia bowiem nie jest tylko zapisem przeszłości. Stanowi przestrogę i lekcję dla nas wszystkich. Dziś, gdy patrzymy na współczesne wyzwania, musimy mieć świadomość, jak kruche mogą być pokój i wolność, jeśli nie będziemy ich strzec – mówił prezydent Witkowski.

17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, zawarty między Polską a Rosją Sowiecką w 1932 r., wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał „strefy interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski.

Związek Sowiecki zagarnął obszar ponad 190 tys. km kw. z ok. 13 mln mieszkańców – była to ponad połowa powierzchni ówczesnej Polski. Prawie 22,5 tys. oficerów, policjantów oraz urzędników państwowych zamordowano na Wschodzie. Miejsca pochówku ponad 7 tys. z nich do dziś są nieznane.