Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Szlak Anielski powstaje koło Radomia

poniedziałek, 30 września 2024 14:01 / Autor: Radosław Mizera
Szlak Anielski powstaje koło Radomia
Radosław Mizera

W Jedlni koło Radomia powstaje szlak anielski. W jego ramach będzie wchodziło 16 drewnianych rzeźb aniołów, dokładnie tyle, ile sołectw znajduje się na terenie parafii św. Mikołaja. Dziesiątą figurę poświęcono w Poświętnem.

Małgorzata Brodowska poinformowała, że nazwa anioła wywodzi się od nazwy etymologicznej danej miejscowości.

Krystyna Piechurska z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie dodaje, że rzeźb anielskich będzie docelowo szesnaście.

Proboszcz parafii ks. Janusz Smerda dodał, że drewniane rzeźby aniołów pojawią we wszystkich sołectwach parafii św. Mikołaja.

Krystyna Piechurska jest sołtysem Poświętnego.

Warto dodać, że parafia mocno kojarzy się z aniołami. Miejscowe stowarzyszenie Jedlnia i parafia dysponują odznaczeniem „Angelus Regalis”, czyli Królewski Anioł. Oprócz tego, niektórzy z parafian są członkami orkiestry dętej, która nosi nazwę „Boni Angeli”, czyli Dobre Anioły. Zresztą, w trakcie zakończonego remontu świątyni, okazało się, że znajduje się w niej aż 126 wizerunków przedstawiających anioły.

Jedlnia stanowiła miejsce częstego pobytu władców z dynastii Jagiellonów oraz królów elekcyjnych. W 1387 r. król Władysław Jagiełło dał mieszkańcom wsi przywileje zwolnienia ze wszystkich opłat. Pierwszy z Jagiellonów był także fundatorem drewnianego kościoła, który powstał w Jedlni w latach 1387–1391. Koniec budowy tej świątyni jest prawdopodobnie także datą erygowania parafii. Kościół murowany został zbudowany z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1790 r. W latach 1898–1901 świątynia została przebudowana. Stała się obiektem trójnawowym z czerwonej cegły w stylu neorenesansowym. Autorem tego projektu był arch. Stefan Szyller. Świątynia była dedykowana w 1903 r. przez bp. Stefana Zwierowicza. W latach 2009–2010 staraniem proboszcza parafii ks. Janusza Smerdy, przeprowadzono gruntowne prace konserwatorskie kościoła.