Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Będziński: wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby być misjonarzami

czwartek, 17 października 2024 13:37 / Autor: Radosław Mizera
Ks. Będziński: wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby być misjonarzami
Radosław Mizera

- Musimy w sobie obudzić chęć i zapał misyjny. Wiadomo, że nie wszyscy wyjadą na misje, ale możemy je wspierać naszą modlitwą - powiedział ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. 20 października pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, będziemy obchodzić Światowy Dzień Misyjny, nazywany również Niedzielą Misyjną. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych.

Ks. Będziński zwrócił uwagę, że Ojciec Święty w każdym orędziu nakreśla Papieskim Dziełom Misyjnym zadania. - Można powiedzieć, że jeszcze bardziej nas mobilizuje. W tym roku mamy być przedłużeniem jego rąk i być ambasadorami dla całego świata. Każdy z nas jest zaproszony do tego, aby dzieło ewangelizacji rozpocząć od swojego serca i przenieść je do rodzin i parafii. Nie możemy spokojnie przeżywać wiary i odpowiedzialności za łaskę Chrztu Świętego, nie myśląc o innych osobach, które nie poznały jeszcze Chrystusa – powiedział ks. Będziński, który był gościem Radia Plus Radom.

Ks. Będziński przypomniał, że Dzieła Misyjne powstały na początku XIX wieku, zaś w latach dwudziestych XX w. zostały uznane za „papieskie” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej.

Niedziela Misyjna, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą ojca świętego – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku będzie obchodzony po raz 98. Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, przekazywane za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.

Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych, zarówno misjonarze pochodzący z Europy, w tym również z Polski, jak i miejscowi kapłani. Z tej pomocy korzystają ci, którzy pracują na obszarach podlegających Dykasterii ds. Ewangelizacji, z których pochodzą prośby w formie projektów o pomoc finansową kierowane do Sekretariatu Generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Rzymie. Dotyczą one najczęściej pomocy przy budowie lub remoncie kościoła. Specjalna komisja przydziela kraje, które mają opłacić zatwierdzone projekty.