Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Damazy I, papież
Dziś jest: Środa, 11 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W Radomiu przebywa Ikona "Brama Miłosierdzia"

piątek, 06 grudnia 2024 10:48 / Autor: Radosław Mizera
W Radomiu przebywa Ikona "Brama Miłosierdzia"
Radosław Mizera

Kopia ikony Matki Bożej "Brama Miłosierdzia", znajduje się w greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu. W sobotę wizerunek maryjny, będzie przebywał w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu w czasie modlitwy Akatystem ku czci Bogurodzicy. Ten starożytny hymn liturgiczny zabrzmi w murach seminarium duchownego również w niedzielę.

Od kilku dni wierni greckokatolickiej wspólnoty parafialnej, mogą modlić się ikonie, która znajduje się w kaplicy kościoła św. Kazimierza w Radomiu. Kopia jarosławskiej ikony Bramy Miłosierdzia, peregrynuje obecnie po parafiach greckokatolickich w Polsce. Wizerunek maryjny przedstawia Matkę Bożą, trzymającą małego Jezusa.

- W niespokojnych czasach szukamy nadziei w Bogu. Modlimy się do Matki Bożej Bramy Miłosierdzia, żeby była tymi drzwiami przez które przychodzi Chrystus, król pokoju, miłosierdzia i radości. Wierzymy, że Matka Boża sprowadzi swojego Syna w nasz niespokojny świat - mówi ks. Igor Małysz, proboszcz greckokatolickiej parafii w Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu.

Dodajmy, że w kaplicy seminaryjnej 7 i 8 grudnia odbędzie się nabożeństwo ze śpiewami akatystu. Początek o godzinie 20.00.

Akatyst ku czci Bogurodzicy to starożytny hymn liturgiczny, używany w liturgii Kościoła bizantyjskiego. Pochodzi z V-VI wieku, a polski przekład jest współczesny. Jego nazwa pochodzi od sposobu wykonywania. Składa się z 24 strof, które w oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Grecki czasownik "kathidzein" odpowiada polskiemu bezokolicznikowi "siedzieć". Litera "a" oznacza negację. Ten śpiew jest więc zawsze wykonywany na stojąco. Akatyst można podzielić na dwie części. Pierwsza część przedstawia sceny z życia Maryi - od momentu zwiastowania do ofiarowania Jezusa w świątyni. Część druga opisuje boską i ludzką naturę Chrystusa oraz dziewictwo Maryi, a także nadprzyrodzone skutki przyjścia Jezusa na ziemię.

Z ks. Igorem Małyszem, rozmawiał Radosław Mizera: