Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wigilia Bożego Narodzenia u radomskich grekokatolików i prawosławnych

piątek, 06 stycznia 2023 19:52 / Autor: Radosław Mizera
Wigilia Bożego Narodzenia u radomskich grekokatolików i prawosławnych
Radosław Mizera

Prawosławni i grekokatolicy do wigilijnego stołu zasiedli 6 stycznia, ponieważ święta w Kościołach wschodnich obchodzone są zgodnie z kalendarzem juliańskim. Choć od przyszłego roku poszczególne parafie greckokatolickie mogą decydować o przejściu na kalendarz gregoriański i świętować Boże Narodzenie w grudniu.

Ks. Igor Małysz, proboszcz greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu wyraził radość, że kolejny raz udało się zorganizować wieczerzę wigilijną, w której uczestniczyli głównie Ukraińcy pracujący w Polsce. - Modlimy się, aby Chrystus przyszedł do każdego z nas. W tym roku szczególnie modlimy się o pokój w Ukrainie. Ta wojna dotknęła wielu ludzi, wiele rodzin – mówił ks. Igor Małysz.

Igor pochodzi z miejscowości Stryj koło Lwowa. - Cieszymy się, że już niebawem będziemy świętować Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego – powiedział Ukrainiec.

Podobnego zdania jest Wasyl z Kołomyi. - Wiem, że wiele ukraińskich rodzin obchodziło święta już 24 grudnia. Jestem zaszczycony, że będziemy mogli wspólnie z Polakami celebrować ten czas. Mam nadzieję, że nasi przyjaciele, będą mogli nas odwiedzić po zakończeniu wojny – powiedział Wasyl.

Spotkanie wigilijne odbyło się w siedzibie Stowarzyszneia Centrum Młodzieży Arka w Radomiu.

Tradycja wigilii u prawosławnych i grekokatolików w Polsce jest bardzo podobna do katolickiej. Na stole znalazło się dwanaście postnych potraw. Zamiast opłatkiem podzielili się prosforą, czyli kwaśnym chlebkiem. Boże Narodzenie przypada 7 stycznia. Tego dnia o godzinie 14.00 będzie celebrowana Msza święta w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice Mniejszej św. Kazimierza w Radomiu.

Przypomnijmy, że Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce zdecydował, że od tego roku poszczególne parafie, będą mogły decydować o przejściu na kalendarz neojuliański i świętować Boże Narodzenie w grudniu, razem z katolikami.

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego została erygowana w 2020 roku. Wcześniej w Radomiu istniał greckokatolicki ośrodek duszpasterski. Członkowie parafii to w większości wierni, którzy w ostatnich latach przybyli do Polski z Ukrainy. Niektórzy parafianie to miejscowi mieszkańcy, którzy od lat mieszkają w Radomiu. Parafianie wraz ze swoim proboszczem są zaangażowani w działalność charytatywną. Organizowane są szkolenia, kolonie, wspólne wyjazdy i pielgrzymki.