Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci biskupi Tymoteusz i Tytus
Dziś jest: Niedziela, 26 stycznia 2025

DIECEZJA RADOMSKA

Obłóczyny - kolejny krok na drodze do Ołtarza Chrystusowego

niedziela, 08 grudnia 2024 16:48 / Autor: Monika Nowakowska
Obłóczyny - kolejny krok na drodze do Ołtarza Chrystusowego
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Dwóch alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu po raz pierwszy założyło dziś strój duchowny. Obrzęd obłóczyn odbył się w kaplicy seminaryjnej. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.

Obłóczyny tradycyjnie odbywają się 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia - święto patronalne radomskiego seminarium. W tym roku sutannę po raz pierwszy założyło dwóch kleryków III roku studiów w WSD. W uroczystości wzięli udział księża z parafii, z których pochodzą nominowani klerycy, rodzina i przyjaciele.

- (...)W miarę upływu lat, przez modlitwę, pracę nad sobą i naukę dojrzewa ich decyzja przyjęcia święceń kapłańskich. Razem z ich rodzicami, krewnymi, wychowawcami i całą wspólnotą seminaryjną uczestniczymy w obrzędzie błogosławieństwa alumnów, którzy dzisiaj przywdzieją sutanny. Pokornie prośmy Boga, który powołuje do Swojej służby, aby ich umocnił na drodze powołania. Niech szata, którą dzisiaj przywdzieją będzie dla nich zachętą, aby coraz mocniej przykładali ręce do pługa na Bożej roli i nie oglądali się wstecz. Niech coraz wytrwalej naśladują Chrystusa, aby stali się kiedyś głosicielami Jego ewangelii i sługami Bożych tajemnic. Wszechmogący wieczny Boże, Ty przez usta apostoła narodów pouczyłeś nas, że w sakramencie chrztu zwlekliśmy z siebie dawnego człowieka z jego uczynkami, a przyoblekliśmy w człowieka nowego, który według Boga jest stworzony w sprawiedliwości i prawdziwej świętości, że przyoblókwszy się w Chrystusa staliśmy się kimś jedynym w Chrystusie. Pokornie Cię prosimy, ześlij Swoje błogosławieństwo na tych Swoich synów, którzy przywdzieją dzisiaj szaty duchowne. Umocnij ich wolę, aby czynili postępy na drodze powołania do kapłaństwa, odnawiali się duchem w swoim myśleniu i zawsze postępowali, jak synowie światłości. Niech ta szata przypomina im, że powinni się chlubić tylko z Krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa. Niech świat będzie dla nich ukrzyżowany, a oni duchem świata - mówił rozpoczynając Eucharystię biskup Piotr.

Następnie bp Piotr Turzyński poświęcił kleryckie sutanny.

Strój kapłański po raz pierwszy założyli dziś alumni: Maciej Pachucy z parafii Chrystusa Króla w Radomiu i Mikołaj Operacz z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach. Jak mówią, obłóczyny to dla nich ogromna radość i wielkie przeżycie:

- Dla mnie to szczególny dzień, długo na niego czekałem. Bardzo się cieszę, że Kościół dał mi sutannę, a ja - jak to wypowiadałem w modlitwie - chcę przez ten strój duchowny jeszcze bardziej gorliwie przygotowywać się do tego, żeby podjąć służbę w Kościele. Sutannę mam po to, żeby służyć - mówi alumn Maciej.

- To jest wyjątkowy dla nas dzień, do którego przygotowywaliśmy się przez dłuższy czas, poprzez rozmowy z ojcem duchownym czy rekolekcje. Jest to dla nas zachęta do podjęcia tego szczególnego wyzwania w dzisiejszym świecie - wyzwania świadczenia o Chrystusie. Sutanna jest symbolem, że my inaczej patrzymy na ten świat, że wybraliśmy inne wartości i chcemy całkowicie poświęcić się. Wierzę, że to jest powołanie, którym Pan Bóg mnie obdarzył i zaprasza mnie na drogę kapłaństwa - dodaje alumn Mikołaj.

Ks. dr Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu mówi, że obłóczyny to ważny moment dla każdego młodego kleryka:

- Dzisiaj w czułe ręce Matki Bożej powierzyliśmy w szczególny sposób dwóch alumnów: Macieja i Mikołaja, którzy pierwszy raz włożyli poświęcone stroje duchowne. Dla alumnów to jest bardzo ważne wydarzenie w ich życiu, w ich formacji seminaryjnej. Od tej pory, przez osoby, które będą na nich patrzeć, będą odbierani jako księża. To jest bardzo istotny moment identyfikacji z kapłaństwem, wyrażenie swojej gotowości na to, żeby oddać swoje życie Panu Bogu właśnie w posłudze kapłańskiej - tłumaczy.

W homilii biskup Piotr odniósł się do powołania:

- Ta myśl o tym, by iść za Chrystusem, służyć Mu, głosić Jego słowo, ofiarować najświętszą Eucharystię przy ołtarzu, udzielać miłosierdzia w konfesjonale, ta myśl jest od Niego. On rozpoczyna dobre dzieła. On porusza serce. Kiedyś tam, w jakiś sposób, każdy ma swój tu własny, osobisty, personalny. Pan Bóg respektuje naszą wolność i naszą osobowość, indywidualność. Ale ciekawe! Dobro wypływa z Boga, ale ono wymaga też współpracy. Ono wymaga kontynuacji. To jest jakiś początek. Potrzeba zaufania Bogu, poddania się Jego kierownictwu. Potrzeba zawierzenia swojego życia, żeby się nie przestraszyć żeby mieć nadzieję, żeby, pomimo różnych sytuacji świata i życia, zawsze pamiętać że skoro Pan Bóg zaczął we mnie dobre dzieło, to Jemu zależy na tym, żeby to dzieło się dobrze skończyło. To On, jeśli mu pozwolę, będzie prowadził, błogosławił, ochraniał. To Jemu zależy na tym dziele. Pewnie bardziej niż nam, bo my jesteśmy słabi, krusi.

- Prośmy dzisiaj Maryję, całą piękną, zanurzoną w Bogu, ufającą Bogu, pełną łaski, prośmy, by nam pomogła, aby to dobro, które jest w nas, nasze życie, nasze powołanie, aby to zostało dopełnione mocą Bożą za wstawiennictwem Tej, która ma moc niezwyciężoną - zakończył homilię bp Piotr.

 Na zakończenie alumni podziękowali profesorom, opiekunom, a także rodzicom.