Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Rajmund z Penyafort, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 07 stycznia 2025

DIECEZJA RADOMSKA

Magnuszew: szereg inicjatyw upamiętniających św. Jana Pawła II

niedziela, 05 stycznia 2025 18:40 / Autor: Radosław Mizera
Magnuszew: szereg inicjatyw upamiętniających św. Jana Pawła II
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II, napisanie "Listu Nadziei" przez mieszkańców i ustanowienie roku 2025 Rokiem Jana Pawła II - to wszystko miało miejsce w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie w diecezji radomskiej. List do przyszłych pokoleń, który zostanie umieszczony w kapsule czasu.

Uroczystościm przewodniczył bp Marek Solarczyk. W homilii nawiązał do przodków Karola Wojtyły, którzy pochodzili z Magnuszewa. – To jest wyjątkowy znak i potwierdzenie tajemnicy Bożych planów, że ona jest wpisana w nasze życie – powiedział Pasterz Kościoła radomskiego, który również poświęcił obraz z wizerunkiem Jana Pawła II, który znajduje się w prezbiterium nad wejściem do zakrystii. – Moi drodzy, niech duchowe, ale i ludzkie owoce naszej dzisiejszej uroczystości sprawią, że w naszym życiu będzie i blask nadziei, miłości, wiary. Niech Bóg nam błogosławi – modlił się biskup radomski.

Za wprowadzenie relikwii pierwszego stopnia (kropla krwi) do świątyni, podziękowała w imieniu całej parafii rodzina Edyty i Sebastiana Supeł. - Ten szczególny moment zapisze się nie tylko w naszych sercach, ale także na kartach historii parafii. Jan Paweł II mówił, że rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu. Stojąc dzisiaj przed jego świętymi relikwiami, mamy świadomość ogromnej wartości tych słów i odpowiedzialności jaka spoczywa na rodzinach. Pragniemy zapewnić, że będziemy czerpać z jego nauki i gorliwie wypełniać jego duchowy testament, budując w ten sposób fundamenty dla trwałych, silnych i świętych rodzin – mówili małżonkowie.

Na koniec głos zabrał ks. Krzysztof Dukielski, proboszcz parafii. Wyraził wdzięczność za podjęcie inicjatywy związanej z Rokiem Św. Jana Pawła II. Dodał też, że parafia w 2027 roku będzie obchodziła 650-lecie istnienia. - My dzisiaj otwieramy ten czas przygotowania, uwielbienia Boga razem z tobą księże biskupie Marku, który wprowadzasz relikwie krwi Ojca Świętego. Prosimy też o modlitwę właśnie za nas, żebyśmy tego czasu łaski, czasu nawiedzenia nie zmarnowali, ale z taką radością i entuzjazmem nieśli całe to dziedzictwo 650 lat, ale też dziedzictwo świętego Jana Pawła II – mówił ks. Dukielski.

Po liturgii głos zabrał burmistrz Magnuszewa Wojciech Wachnik. Samorządowiec zwrócił uwagę, że ziemia magnuszewska ma swoje szczególne miejsce w tej historii. Bowiem pradziadek papieża, ze strony matki, Mikołaj Kaczorowski, pochodził z Magnuszewa. Pracował on w dobrach należących do hrabiów Zamojskich, jednej z najbardziej wpływowych rodzin magnackich w Polsce. Związek Mikołaja Kaczorowskiego z rodem Zamojskich uznaje się jako element wspólnej historii, która wzniosła ponad pokolenia granicę i ma znaczenie dla całej wspólnoty gminnej. Dodał, że fundatorem kościoła w Magnuszewie, wzniesionego w latach 1786-1787 była Konstancja z Czartoryskich Zamojska.

Z kolei Piotr Piętka, przewodniczący Rady Miejskiej w Magnuszewie poinformował, że w dniu wprowadzenia relikwii świętego Jana Pawła II do kościoła parafialnego pw. Św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, mieszkańcy miasta i gminy napisali "List Nadziei" do przyszłych pokoleń, który zostanie złożony w specjalnej kapsule czasu, umieszczonej w kościele z przesłaniem pokoju, nadziei i wierności wartościom duchowym. Jednocześnie ogłosił, że dzień wprowadzenia do kościoła relikwii Ojca Świętego został ustanowiony lokalnym świętem religijno-kulturalnym, które będzie corocznie obchodzone jako dzień refleksji i nadziei.

"List Nadziei" do przyszłych pokoleń odczytała Barbara Sobota, sekretarz Urzędu Miejskiego w Magnuszewie. – To wyjątkowe wydarzenie jest dla nas nie tylko dniem pełnym emocji, ale również momentem głębokiego zjednoczenia z historią, wiarą i nadzieją, które papież Polak niósł ze sobą na całym świecie. Relikwie św. Jana Pawła II otwierają przed nami nowy rozdział, w którym nie tylko oddajemy cześć papieżowi Polakowi, ale także podejmujemy zobowiązanie, by żyć jego naukami i przekazywać je przyszłym pokoleniom – czytała B. Sobota.

W miejscowym kościele parafialnym znajduje się tablica z podobizną św. Jana Pawła II, która nawiązuje do wspomnianych wyżej faktów o rodzinie Ojca Świętego. Relikwie św. Jana Pawła II są darem kard. Stanisława Dziwisza.