Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Triduum Paschalne

poniedziałek, 30 marca 2015 11:17 / Autor: Radosław Mizera
Triduum Paschalne
Radosław Mizera

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 2 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Przed południem ma miejsce szczególna Msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Liturgii będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Podczas liturgii biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji. Początek o godzinie 10.00. Podczas Mszy św. będziemy się modlić za biskupa Adama Odzimka, bowiem tego dnia mija 30 lat jego święceń biskupich.
Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste. Celebransem liturgii w radomskiej katedrze będzie będzie biskup Henryk Tomasik. Początek o 18.00.
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans ( będzie nim biskup Adam Odzimek ) i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. Początek o godzinie 18.00 w katedrze ONMP w Radomiu.
Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Liturgii w radomskiej katedrze będzie przewodniczył biskup Piotr Turzyński, zaś Mszy św. rezurekcyjnej, również w katedrze o 6.00 biskup Henryk Tomasik. Radio Plus Radom przeprowadzi transmisję z liturgii w czwartek i piątek z radomskiej katedry oraz w sobotę (godz. 20.00) z kościoła dominikańskiego św. Jacka w Warszawie. W Wielkanoc i w drugi dzień Świąt przeprowadzimy transmisję Mszy św. z radomskiej katedry o 12.30.