DIECEZJA RADOMSKA
Niepokój o stan ziemi
Dodaje, że dzieło stworzenia jest wielkim Bożym darem, zaproszeniem, by dziękować za ten dar Stwórcy. - Rzeczywiście mało jest dokumentów Kościoła na temat ekologii. Często problematyka ochrony środowiska kojarzy się tylko z niektórymi grupami. W duchu wdzięczności pochylamy się nad tą wielką tajemnicą Boga, który objawił się przez świat - powiedział biskup Tomasik.
Według biskupa radomskiego jeden z rozdziałów papieskiego dokumentu mówi o edukacji i duchowości ekologicznej. Podkreśla, że Ojciec Święty pragnie pogłębić poczucie odpowiedzialności człowieka za świat, przyrodę, różne procesy dokonujące się w świecie, a także za całą problematykę czerpania korzyści przez niektórych ludzi i wykorzystywania dóbr naturalnych tylko przez część ludzkości.
Biskup powiedział, że Ojciec Święty chce pokazać światu problematykę ekologii w kategoriach moralnych i etycznych, pobudzić do odpowiedzialności za to co się dzieje wokół nas.
Zgodził się z tym biskup Jan Ozga z diecezji Doume Abong-Mbang w Kamerunie w Afryce. Podkreślił, że potrzebna jest zasada sprawiedliwości, by procent zysków był coraz większy względem społeczeństwa. - Najważniejsze powinny być właściwe negocjacje z tymi, którzy eksploatują zasoby naturalne i podział tych dóbr. Musi tu nastąpić zmiana, by zwykli ludzie, żyjący w lasach tropikalnych, mogli czerpać korzyści, a nie tylko wąska grupa ludzi. Potrzebne jest rozumne eksploatowanie dóbr, bo Kamerun ma bogate złoża żelaza. To wszystko może poprawić los wielu rodzin w Afryce - powiedział biskup Ozga.