KULTURA
W niedzielę świętujemy ważną rocznicę
Mszą św. w rycie trydenckim rozpoczną się 24 listopada trwające kilka dni obchody jubileuszu 400-lecia ustanowienia w Radomiu Trybunału Skarbowego Koronnego.
Przedstawicieli w trybunale miało także duchowieństwo. W związku z tym Muzeum Jacka Malczewskiego i Urząd Miejski przy współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" i Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana zorganizowali szereg imprez, które mają przypomnieć, jak ważną rolę pełnił Radom w XVIII w.
Prof. Dariusz Kupisz wyjaśnił, że Trybunał Skarbowy Koronny został powołany na mocy konstytucji uchwalonej przez Sejm pod koniec roku 1613, a kres jego działalności położyły dopiero czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był wyłonioną przez Sejm Najwyższą Izbą Obrachunkową jednocześnie z sądem rozstrzygającym wszelkie sprawy związane z zaległościami i nadużyciami podatkowymi. - Po prostu podlegali mu wszyscy, którzy mieli do czynienia z pieniędzmi publicznymi, za wyjątkiem podskarbiego koronnego, który był rozliczany przez Sejm. W XVIII w. ustanowiono Radom jego główną siedzibą - wyjaśnił prof. Dariusz Kupisz. Dodał, że dochodziło do sytuacji paradoksalnej, iż Litwini, którzy u siebie mieli analogiczny Trybunał obradujący w Wilnie, zwali go także radomskim - dodaje.
Jubileuszowe uroczystości rozpocznie Eucharystia sprawowana w rycie trydenckim w kościele św. Jana, bo każdy Trybunał rozpoczynał się Mszą św. w radomskiej farze. Zachowało się kazanie wygłoszone podczas Trybunału Skarbowego w 1692 r. Będą promocje książek i sesja naukowa w Resursie Obywatelskiej oraz koncert muzyki dawnej w Szkole Muzycznej. 29 listopada w Muzeum Jacka Malczewskiego zostanie otwarta wystawa "Sarmacki skarb. Trybunał skarbowy koronny w Radomiu 1613-1763".
27 listopada
16.30 - Promocja książek: Leona Babińskiego "Trybunał Skarbowy Radomski" i Józefa Rafacza "Trybunał Skarbowy Koronny" oraz występ Kabaretu Sarmaci z UMCS w Lublinie (Resursa Obywatelska, Sala Widowiskowa), wstęp wolny.
28 listopada
18.00 - Koncert muzyki dawnej. Wystąpią: Zespół Muzyki Dawnej Basso Continuo (Radom), Dziecięcy Zespół Modern (Radom) i Orkiestra Barokowa (Lublin) (Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych).
29 listopada
12.00 - Sesja naukowa "Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu, 400. rocznica ustanowienia" (Resursa Obywatelska, Sala Widowiskowa), wstęp wolny.
- "Utworzenie Trybunału Radomskiego i jego dzieje do 1717 r. ", prof. dr hab. Anna Filipczak-Kocur (Uniwersytet Opolski)
- "Trybunał Skarbowy Koronny w latach 1717-1763. Organizacja, kompetencje, funkcjonowanie", prof. dr hab. Tomasz Ciesielski (Uniwersytet Opolski)
- "Wojsko i jego problemy finansowe w XVII w. ", prof. dr hab. Mirosław Nagielski (Uniwersytet Warszawski)
- "Trybunał Skarbowy Koronny w dziejach Radomia", prof. dr hab. Dariusz Kupisz (UMCS w Lublinie, UM w Radomiu).
16.30 - "…Jaśnie Wysoki Trybunale" – występ grup rekonstrukcji historycznej z czasów Rzeczypospolitej Szlacheckiej (Rynek).
17.00 - Otwarcie wystawy "Sarmacki skarb. Trybunał skarbowy koronny w Radomiu 1613-1763" (Muzeum im. Jacka Malczewskiego).