Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

Opoczyńska księga pamięci

poniedziałek, 02 listopada 2015 11:13 / Autor: Marcin Prejs
Opoczyńska księga pamięci
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs
W Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się promocja książki "Opoczyńska księga pamięci". Publikacja jest opracowanym naukowo i przetłumaczonym z języka hebrajskiego zbiorem wspomnień opoczyńskich Żydów, wydanym pierwotnie w Izraelu w 1989 roku.
Ludność żydowska stanowiła przed wojną niemal połowę mieszkańców Opoczna. Jednak do naszych czasów zachowało się niewiele śladów jej bytności. - Mamy nadzieję, że wydana książka chociaż częściowo wypełnia tę lukę - mówi Adam Grabowski, dyrektor muzeum. Jak wyjaśnia, prace nad polskim tłumaczeniem i wydaniem książki trwały kilka lat. Dzięki wsparciu gminy Opoczno i rodziny Rosenkrantz udało się w końcu wydać publikację. Książka przybliża życie codzienne, kulturalne i sportowe społeczności żydowskiej. W publikacji zawarte są także dramatyczne wspomnienia związane z okupacją hitlerowską, życiem w opoczyńskim getcie oraz jego likwidacją.Po krótkim powitaniu przybyłych gości, dyrektor opoczyńskiego muzeum Adam Grabowski przybliżył historię ludności żydowskiej Opoczna. Następnie o samym pomyśle i realizacji tego przedsięwzięcia opowiedział sekretarz miasta Tomasz Łuczkowski. Refleksjami nad publikacją podzielili się również jej redaktorzy - dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys oraz dr Edyta Majcher-Ociesa.

W promocji książki wzięły udział Sara Rosenkrantz i Devora Sade - potomkinie opoczyńskich Żydów. Sarze Rozenkrantz burmistrz Opoczna Rafał Kądziela wręczył Honorowy Konsulat, wyróżnienie przyznawane dawnym mieszkańcom miasta, którzy nadal wspierają jego rozwój. Promocji książki towarzyszył występ artystyczny opoczyńskiej młodzieży. Ostatnim akcentem uroczystości była projekcja filmu zrealizowanego przez Andrzeja Paradowskiego pt. "Żyli obok nas". Jest to kolejny film po „Śladach”, który dokumentuje wspomnienia osób pamiętających ludność żydowską Opoczna.

Publikację "Opoczyńska księga pamięci" można zakupić w Muzeum Regionalnym w Opocznie.