KULTURA
Hubalowy krzyż w muzeum
Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania należącego do Hubala krzyża Virtuti Militari, który został wniesiony na salę przez dyrektora muzeum Adama Grabowskiego. Po prezentacji odznaczenia nastąpiła minuta ciszy dla uczczenia pamięci majora Henryka Dobrzańskiego Hubala i jego żołnierzy. Rozmowę z autorką wspólnie z dyrektorem muzeum poprowadził mecenas Jan Nowak z Końskich, pasjonat historii i zagadnień związanych z Hubalem. Mieszkańców Opoczna szczególnie zainteresowały dwie pozycje książkowe związane z historią regionalną. Aleksandra Ziółkowska-Boehm odpowiadała na pytania dotyczące motywów powstania i zagadnień poruszanych w książce „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”. Tłumnie przybyłym gościom przybliżyła także postać Cezarii Ilin-Szymańskiej, czyli tytułowej Kai, bohaterki książki „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, która z narażeniem życia i w dramatycznych okolicznościach przez 54 lata przechowywała najcenniejsze odznaczenie Hubala – krzyż Virtuti Militari.
To szczególne odznaczenie, czyli należący do Hubala krzyż Virtuti Militari można było obejrzeć podczas spotkania w muzeum. Krzyż przyjechał do Opoczna z izby pamięci 25 batalionu dowodzenia przy 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim dzięki uprzejmości generała brygady dr Stanisława Kaczyńskiego, dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Po spotkania wywiązała się dyskusja na temat pamiątek po Hubalu, sposobów uczczenia jego pamięci i obecności na ziemi opoczyńskiej, w która włączył się także burmistrz Opoczna Rafała Kądziela.
Omawiane podczas spotkania pozycje książkowe „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” oraz „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” są do nabycia w siedzibie opoczyńskiego muzeum.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/12799-hubalowy-krzyz-w-muzeum#sigProGalleria6fd7d79dac