Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

KULTURA

Machalica i nie tylko…

czwartek, 09 stycznia 2014 09:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
Machalica i nie tylko…
Elżbieta Warchoł

"Tuwim liryczny i nie tylko"– taki tytuł ma wydarzenie, którym 12 stycznia Muzeum Witolda Gombrowicza inauguruje tegoroczną działalność.

Teksty Juliana Tuwima interpretować będą we Wsoli Piotr Machalica i Piotr Borowski, usłyszymy również muzykę Zygmunta Koniecznego w wykonaniu pianistki Agnieszki Garniewicz.  

Spotkanie z twórczością Juliana Tuwima nawiązuje oczywiście do tradycji „koncertów postświątecznych” we Wsoli, które od czterech lat odbywają się w drugą niedzielę stycznia. Tym razem będzie podwójnie „post”, gdyż Julian Tuwim był patronem poprzedniego roku.

Wieczór poetycki w MWG będzie też podwójnie autorski, gdyż w jego programie znalazły się utwory wybrane przez samych aktorów. Będzie – jak to u Tuwima - nastrojowo i lirycznie, ale także przewrotnie, z dystansem i humorem. Nic dziwnego, w końcu „Tuwim liryczny i nie tylko” to spotkanie nie tylko z twórczością jednego z największych polskich poetów. To także przypomnienie człowieka obdarzonego wielkim poczuciem humoru i mądrym dystansem do świata, który w ostatnim dniu swego życia na kawiarnianej serwetce zapisał takie – jak się później okazało – ostatnie swoje zdanie: „Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą...". Sześćdziesiąta rocznica śmierci Tuwima minęła 27 grudnia ubiegłego roku.

 

Niedziela, 12 stycznia, godz. 17.00.

Wstęp wolny!

Dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20 na przystanku przy ul. Chrobrego (centrum Vis a Vis), opłata za przejazd – 6 zł w obie strony.

Informacje o artystach:

Piotr Machalicaaktor filmowy i teatralny, wykonawca piosenki aktorskiej. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Przez 25 lat związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, na deskach którego stworzył kreacje w kilkudziesięciu inscenizacjach. m.in. w "Medei" Eurypidesa w reż. Zygmunta Hübnera; "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta w reż. Krzysztofa Zaleskiego; "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej; "Królu Learze" Williama Szekspira w reż. Piotra Cieplaka.  Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze jako student rolą w filmie "Rycerz" w reż. Lecha Majewskiego. Zagrał m.in. w "Dekalogu VI", "Dekalogu IX" i "Krótkim filmie o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego, w "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego i w "Dniu świra" oraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.  Od 2006 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Od kilku lat związany jest także z Teatrem Polonia i Och-teatrem w Warszawie. Jest wykonawcą piosenki aktorskiej, słynie z doskonałej interpretacji piosenek Okudżawy, Brassensa i Wołka. W październiku 2012 roku na rynku ukazała się jego płyta pt. "Moje chmury płyną nisko".

(za: Muzeum we Wsoli)