KULTURA
Muzeum we Wsoli ponownie otwarte
Muzeum Gombrowicza zaprasza turystów.
Po trzech miesiącach remontu Muzeum Witolda Gombrowicza ponownie zaprasza do oglądania (i czytania) ekspozycji oraz na wydarzenia kulturalne- mówi Ewa Witkowska z muzeum. Pierwszym z nich będzie styczniowy koncert Julii Marcell, zaś rozmowy o literaturze zainaugurujemy w lutym spotkaniami z Andrzejem Stasiukiem i Moniką Sznajderman- dodaje Ewa Witkowska. Modernizacja siedziby muzeum trwała od września do końca listopada 2016 r. i była dosyć gruntowna: fundamenty pałacu zostały wzmocnione metodą „jet grandingu”, odtworzono mocno zniszczone schody do wejścia głównego, odnowiono też elewacje i pomieszczenia w budynku. Koszt tych prac to blisko 750 tysięcy złotych. Pieniądze na modernizację pochodziły z budżetu Mazowsza, inwestycję wsparło także MKiDN- dodaje Ewa Witkowska.
Od początku stycznia muzeum ponownie udostępnia ekspozycję o życiu i twórczości Witolda Gombrowicza, a także zaprasza na wydarzenia kulturalne. Jak w poprzednich latach we Wsoli odbędą się interesujące spotkania z pisarzami i badaczami literatury, ważne rozmowy nie tylko o literaturze oraz dobre koncerty, łączące ambitne formy muzyczne z istotnymi tekstami. Już 22 stycznia w Muzeum Gombrowicza wystąpi Julia Marcell: wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, laureatka prestiżowych nagród m.in.: PASZPORTU POLITYKI 2012 w kategorii Muzyka Popularna, FRYDERYKA 2012 w kategorii Muzyka Alternatywna, jak również Nagrody Artystycznej miasta Torunia Im. Grzegorza Ciechowskiego 2011. Julia Marcell jest również autorką muzyki filmowej i teatralnej, m.in. do spektaklu „Kronos” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, który jeszcze doi niedawna można było obejrzeć we wrocławskim Teatrze Polskim. We Wsoli Marcell zagra w duecie z Mandy Ping-Pong.
W lutym zaś wrócimy do cyklu „AS PiK, czyli pisarz i krytyk”: 5 lutego z Andrzejem Stasiukiem rozmawiał będzie Jarosław Klejnocki, poeta, historyk i krytyk literacki, dyrektor warszawskiego Muzeum Literatury. A już następnego dnia w gościnnej Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Moniką Sznajderman– szefową Wydawnictwa Czarne, autorką świetnej książki „Fałszerze pieprzu”, w której opowiada o powikłanych losach swoich przodków, z ważnym epizodem radomskim. Rozmowę z Moniką Sznajderman poprowadzi Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza- zapowiada Ewa Witkowska.
W sezonie zimowym, który trwa do końca marca Muzeum jest czynne od wtorku do piątku i w niedzielę, w godzinach 10.00- 17.00, w poniedziałki i soboty– nieczynne. Wstęp dla gości indywidualnych: bezpłatny.