KULTURA
Inauguracja Roku Oskara Kolberga
200 lat temu w Przysusze urodził się Oskar Kolberg.
W piątek, 21 lutego w Domu Kultury w Przysusze odbędzie się inauguracja obchodów Roku Oskara Kolberga. Początek o godz. 13.
Rok 2014 został przez radnych województwa mazowieckiego ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga. Z tej okazji planowanych jest wiele imprez poświęconych znanemu etnografowi i inspirowanych jego pracą. W inauguracji tego cyklu weźmie udział marszałek Adam Struzik.
Oskar Kolberg urodził się w Przysusze, dlatego właśnie tu rozpoczną się uroczystości upamiętniające życie i dokonania tego znakomitego etnografa. W Przysusze działa bowiem wiele instytucji, których działalność skupia się na popularyzowaniu spuścizny Kolberga. Z racji tego, że był to również kompozytor, uroczystości będą skupiać się wokół wydarzeń opartych na folklorystycznej muzyce.
Plan obchodów:
21.02.2014 – Dom Kultury w Przysusze, ul. Radomska 9
- 13.00 Rozpoczęcie uroczystości w Domu Kultury w Przysusze,
- 13.30 Koncert muzyczny:
Część I: Twórczość kompozytorska Oskara Kolberga (wykonawcy: artyści z Akademii Muzycznej w Poznaniu, zaangażowani w realizowane przez rodzinę Kolbergów wydawnictwo kompozycji muzycznych Oskara Kolberga; dr hab. Iwona Kowalkowska prof. AM – sopran, prof. dr hab. Wojciech Maciejowski – tenor; prof. zw. Andrzej Tatarski – fortepian).
W programie kompozycje wokalno-instrumentalne Oskara Kolberga. Pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu:
1. Do dziewczyny, sł. G. Zieliński – W. Maciejowski (tenor), A. Tatarski (fortepian)
2. Talizman, sł. autor nieznany – W. Maciejowski (tenor), A. Tatarski (fortepian)
3. Zakochana, sł. J. B. Zaleski – I. Kowalkowska (sopran), A. Tatarski (fortepian)
4. On zginął, sł. J. Heppen – I. Kowalkowska (sopran), A. Tatarski (fortepian)
5. Mazurka ( nr 46 ) - A. Tatarski (fortepian)
Część II: Muzyka ludowa z Krakowiaków z Mogilan. W programie: Widowisko obrzędowe Comber babski (wykonawcy: Zespół Regionalny „Mogilanie”).
Część III: Muzyka ludowa z okolic Przysuchy Mistrzowie i Uczniowie.
W programie: mazurki, polka, pieśni „Wsiunde na kónika”, „Stoi wisienka przy dole” (wykonawcy: Tadeusz Jedynak, Piotr Gaca, Maria Siwiec, Zespół „Gałcunecki” i Kapela Niwińskich, śpiewacy: Katarzyna Zydel, Agnieszka Niwińska, Maryza Nawrocka, Katarzyna Rosik, Krystian Pisowicz).
(za: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)