Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Nowa wystawa w Muzeum Wsi Radomskiej

piątek, 28 kwietnia 2017 13:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
Nowa wystawa w Muzeum Wsi Radomskiej
za: MWR
Elżbieta Warchoł

Wernisaż w radomskim skansenie w poniedziałek, 1 maja o godz. 13

Wystawa „W małomiasteczkowej aptece” podejmuje problematykę związaną z ochroną zdrowia i ziołolecznictwem w XIX i początkach XX wieku. Ekspozycja będzie umiejscowiona w Domu Ludowym z Jedlni oraz podzielona na dwie części. Parter obiektu zajmie apteka, na piętrze umieszczona zostanie zielarnia. Taki podział motywowany jest względami historycznymi i odpowiada dyslokacji pomieszczeń w dawnych przybytkach Hygiei.

Pierwsza część będzie prezentować małomiasteczkową aptekę z zewnątrz oraz bogate wyposażenie, które było niezbędne każdemu farmaceucie. Można więc będzie zobaczyć szyld apteczny oraz dzwonek, którym w porze nocnej chorzy starali się obudzić śpiącego aptekarza. Wystawa będzie prezentować bogaty zestaw naczyń aptecznych, które poza funkcjami związanymi z przechowywaniem surowców, pełniły także rolę dekoracyjną i reprezentacyjną. Miały także za zadanie podnosić status tego zawodu. W dalszej części można będzie zapoznać się z procesem produkcji leków w laboratorium oraz innymi czynnościami, z których farmaceuci czerpali dochody.

Druga część skupia się będzie na ziołach, których zapasy były zawsze w aptekach bardzo duże. Przechowywano je na specjalnie w tym celu zaadoptowanych strychach, określanych właśnie mianem zielarni. Były one z reguły chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, chociaż również wymagano, by były suche, przewiewne i widne. Prezentowane tu będą przedmioty niezbędne do zbioru, przechowywania i obróbki ziół, a także do produkcji leku roślinnego. Na ekspozycji znajda się więc m.in. krajalnice, noże kołyskowe, sita, moździerze, jak również prasy, perkolatory, słomiane stągwie, drewniane puszki i skrzynie, czy repozytorium z szufladami do przechowywania surowców. Nie zabraknie również pachnących ziół. (za: Muzeum Wsi Radomskiej)