Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

KULTURA

Marcin Kępa po raz kolejny o "Radomiu"

piątek, 29 września 2017 20:09 / Autor: Monika Nowakowska
Marcin Kępa po raz kolejny o "Radomiu"
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Zebrał w książkę radomskie opowieści a dziś dzieli się nimi ze swoimi czytelnikami. W Resursie Obywatelskiej w Radomiu odbyła się promocja najnowszej książki Marcina Kępy pt.” Było nie było. Powidoki radomskie”. Zbiór obejmuje teksty, które ukazywały się w radomskim wydaniu „Gazety Wyborczej” w latach 2014-2016.

„Opowiadania i obrazki Marcina Kępy to podróż w czasie i po światach, w których Radom bywał zatopiony. Piękne to – plastyczne, fascynujące, wciągające. Kępa pokazuje historię tak, jakby działa się wokół nas” – opisuje Ziemowit Szczerek, radomianin, pisarz i publicysta, współautor wraz z Kępą opowiadań „Paczka Radomskich”.

Co to za opowieści, czego i kogo dotyczą i dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję opowiada autor:

Marcin Kępa (ur. 1977 r. w Radomiu), pisarz, publicysta, animator kultury. Absolwent polonistyki UW i zarządzania kulturą UJ. Współpracownik „Gazety Wyborczej”, gdzie prowadzi stałą rubrykę „Literacki Atlas Radomia”. Współautor (z Ziemowitem Szczerkiem) zbioru opowiadań „Paczka Radomskich” oraz autor książek „Twierdza Radom” i „Było nie było. Powidoki radomskie”. Napisał teksty do wielu popularnonaukowych i naukowych wydawnictw poświęconych rodzinnemu miastu, m.in. „Radom. Spacer sentymentalny”, „Radomskie Monografie Filologiczne, Powroty. Radom” (antologia pisarzy radomskich).

Wieloletni pracownik Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu, w którym kieruje Działem Dziedzictwa Kulturowego. Twórca Klubu Dobrego Filmu i Radomskiego Festiwalu Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego. Od 2010 r. prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Laureat Radomskiej Nagrody Kulturalnej (2013) i Nagrody Św. Kazimierza (2015).