KULTURA
O Radomiu na starych fotografiach
Najstarsze zachowane zdjecie pochodzące z 1871 roku autorstwa Bolesława Rzewuskiego było tematem pierwszego spotkania "Trzy razy R" w Resursie Obywatelskiej.
Spotkania organizowane są przez radomską Resursę i prowadzących facebookowy profil Radom.Retrospekcja. Mają one na celu przybliżenie historii Radomia i powrót do wspomnień poprzez połączenie sił: realnej i wirtualnej. - wyjaśnia Renata Metzger - dyrektor Resursy Obywatelskiej w Radomiu:
Podczas spotkania rozpoczynającego cykl retrospotkań przedstawiona została najstarsza zachowana fotografia Radomia. Wykonał ją w 1871 roku radomski fotograf Bolesław Rzewuski. Fotografii uczyl się on od swojego starszego brata Walerego. Pierwszy radomski ślad działalności Bolesława Rzewuskiego w Radomiu prowadzi do roku 1886 roku. Zakład fotograficzny Rzewuskiego mieścił się na początku ulicy Malczewskiego. Zdjęcie przedstawia rozległą panoramę Radomia. Widać na nim budynki, które do tej pory znajdują się w mieście, jednak przeszły zaskakujące przemiany.
Jedną z takich przemian przeszedł kościół farny. Wyjaśniała Renata Metzger:
Zmiany przeszło również Kolegium Pijarów:
Można przypuszczać, że zdjęcie zostało wykonane z budynku parowego młyna zbożowego, który wybudowany został w 1857 roku.
Podczas spotkania uczestnicy podzielili się swoimi pamiątkami i fotografiami wziązanymi z Radomiem. Na koniec wyświetlony został film o dr. Zacheuszu Pawlaku.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/26792-o-radomiu-na-starych-fotografiach#sigProGalleria2a03bb7ef4