KULTURA
Przysucha na przestrzeni 100 lat
W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze odbył się wernisaż wystawy "100-lecie Niepodległości. Przysucha 1918-2018". Ekspozycję można oglądać do 30 maja.
Wystawa została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokazuje ona zmieniającą się i rozwijającą Przysuchę na przestrzeni 100 lat - od 1918 do 2018 roku. Wystawa składa się z 10 modułów.
- Rozpoczynamy przestrzenią miasta - jak ona się zmieniała w okresie przedwojennym i powojennym. Podejmujemy bardzo ważne tematy - społeczności żydowskiej, rodziny Dębińskich, która wyjechała w 1945 roku. Życie gospodarcze zostało omówione w module przedwojennym i powojennym, organizacje społeczne, gospodarcze, harcerstwo, szkolnictwo, Kościół i, myślę, że dla wielu ciekawy temat - wokół władzy, gdzie można zobaczyć pochody pierwszomajowe i miejsca związane z tutejszą administracją - wylicza dr Agnieszka Zarychta - Wójcicka, etnograf.
Część wystawy powstała dzięki darowiznom mieszkańców, którzy przekazali swoje rodzinne pamiątki.
- Wybraliśmy bardzo specyficzną formę ujęcia tematu. Pokazujemy najważniejsze dla naszego miasta i regionu wydarzenia, ludzi, sytuacje. Staraliśmy się w tej sposób pobudzić odwiedzających muzeum do refleksji nad minionym czasem. Mamy nadzieję, że dzięki zaprezentowanym eksponatom, głównie podarowanym przez mieszkańców Przysuchy, wiele osób pozna na nowo lub przypomni sobie historię swojej rodziny, miejsca urodzenia, pobytu - tłumaczy Katarzyna Markiewicz, kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Wystawę stanowią m.in. fotografie, archiwalne gazety, proporce, czy odznaki. Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, podkreśla, że wystawa jest ważnym elementem kształtowania tożsamości kulturowej wśród dzieci i młodzieży:
Dla Urszuli Kudyby wystawa jest powrotem do przeszłości. Jak sama mówi, Przysucha przez te lata bardzo się rozwinęła:
Franciszek Filipczak przekazał do zbiorów wystawy zdjęcie z 1964 roku. Nie pochodzi z tego regionu, ale w Przysusze mieszka od 35 lat.
Druhny z hufca ZHP mówią, że na przestrzeni lat ich otoczenie bardzo się zmieniło. Za przykład podają m.in. Zalew Topornia.
Wystawę można oglądać od 4 do 30 maja.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/30302-przysucha-na-przestrzeni-100-lat#sigProGalleriafd6f8308a6