KULTURA
Złoty Gargulec trafił do Piaseczna
Szydłowieckim zamkiem zawładnęli miłośnicy teatru - w weekend odbył się finał XXIII edycji Zamkowych Spotkań Teatralnych o laur ZŁOTEGO GARGULCA – Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Teatrów Amatorskich. Udział w spotkaniach wzięło 14 zespołów teatralnych z całej Polski.
Czwartkowe południe było czasem zmagań konkursowych w kategorii teatrów dziecięcych. 6 świetnych spektakli, każdy inny i każdy na swój sposób wyjątkowy.Zdaniem Jurorów – Jerzego Kaszuby i Agnieszki Kołodyńskiej – na ZŁOTEGO GARGULCA i nagrodę w wysokości 1 000 zł najbardziej zasłużyli niesamowicie rozśpiewani aktorzy z Teatru CHACHAHIHIHEHE z Centrum Kultury w Piasecznie, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „MÓJ AZYL” w reżyserii Ewy Kłujszo.
W tej kategorii jury przyznało również: I nagrodę Teatrowi A PROPOS z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem za spektakl pt. „SENNIKI”; II nagrodę Teatrowi PIERWSZE SŁYSZĘ z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim za spektakl pt. „BEZ SENSU?”; III nagrodę Teatrowi WYOBRAŹNI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie za spektakl pt. „KRAINA ŚPIOCHÓW”.
Jury przyznało również wyróżnienia, w formie dyplomów, za osobowość sceniczną:Julii Wilk – Teatr WYOBRAŹNI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie; Ninie Chalimoniuk – Teatr CHACHAHIHIHEHE z Centrum Kultury w Piasecznie; Mai Serek – Teatr BAJKOWA PRZYGODA z Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie; Nadii Krupy – Teatr PIERWSZE SŁYSZĘ z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim; Kseni Czeczulin – Dwujęzyczny Szkolny Teatr MASKA ze Szkoły Podstawowej nr 175 w Łodzi;Oliwii Piątek – Teatr A PROPOS z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem orazWiktorii Chciuk – Teatr A PROPOS z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem.
W czwartek po południu oraz w piątek od samego rana trwały konkursowe zmagania w kategorii teatrów młodzieżowych. W sumie swoje spektakle zaprezentowało 8 zespołów teatralnych. Wybór nie był łatwy, bo jak zaznaczyli jurorzy, poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki i wyrównany.
ZŁOTY GARGULEC' 2018 i nagroda w wysokości 1000 zł tym razem powędrowały z Teatrem BLAGIER do Stalowej Woli. Ich spektakl pt. „PIASKOWNICA” w reżyserii Marii Bembenek zachwycił zarówno jurorów, jak i publiczność.
W tej kategorii nagrody otrzymali również: I nagroda Teatr ZBOŻOWY z Fundacji STUDIO TM w Kielcach za spektakl pt. „KASKADERZY”; II nagroda Teatr ABSURDALNI z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim za spektakl pt. „GDZIE POPADNIE”; III nagroda Teatr FACE TO FACE z Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli za spektakl pt. „TAJEMNICZY KLIENT”.
Jury przyznało również wyróżnienia w formie dyplomów - za osobowość sceniczną:Justynie Rubajczuk – Teatr FACE TO FACE z Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli; Justynie Zdunek – Teatr FUNDAMENTUM z Zespołu szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli; Julii Trzaskoś – Teatr itd… z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie; Katarzynie Niżnik - Teatr itd… z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie; Alanowi Jurczykowi - Teatr itd… z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie; Patrykowi Dziwiszowi - Teatr itd… z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie; Piotrowi Markiewiczowi - Teatr itd… z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie; Kajetanowi Górlickiemu – Teatr Poezji i Muzyki U RADZIWŁŁA z Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek; Weronice Bednarek – Teatr ABSURDALNI z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim; Robertowi Alberciakowi – Teatr ABSURDALNI z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim; Annie Janiec – Teatr BLAGIER ze Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli; Bartłomiejowi Kotwicy - Teatr BLAGIER ze Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz Kamilowi Królowi – Teatr ZBOŻOWY z Fundacji STUDIO TM w Kielcach.
Piątkowe emocje konkursowe zakończył spektakl Gościa Spotkań, czyli Teatru AKT VIII z Piaseczna – zespołu dobrze znanego zarówno „gargulcowym” bywalcom, jak i szydłowieckiej publiczności. Teatr AKT VIII przyjechał do Szydłowca ze spektaklem będącym pełną improwizacją. Scenariusz pisał się na żywo dzięki sugestiom publiczności. Na scenie odgrywane były różne scenki rodzajowe, w których aktorzy musieli wykazywać się niebywałą kreatywnością i błyskawiczną reakcją na spontaniczne działania współaktorów. Wyjątkowo odważni widzowie mogli nawet wejść na scenę i spróbować swoich sił w improwizacji razem z teatrem.
Przez dwa dni przez zamkową scenę przewinęło się 150 aktorów, a spektakle prezentowane w konkursie i poza nim obejrzało ponad 500 osób – głównie dzieci i młodzież z szydłowieckich szkół.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/30772-zloty-gargulec-trafil-do-piaseczna#sigProGalleria88e9b58508