Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

XX Święto Chleba. Program

czwartek, 23 sierpnia 2018 10:23 / Autor: Elżbieta Warchoł
XX Święto Chleba. Program
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Znamy program Jubileuszowego XX Święta Chleba. Impreza odbędzie się 2 września w Muzeum Wsi Radomskiej

PROGRAM ŚWIĘTA CHLEBA

godz. 10.00 – 11.00 - Msza Święta w intencji piekarzy i rolników. Mszy Świętej będzie przewodniczył Ksiądz Prałat Edward Poniewierski; asysta liturgiczna: ks. Mirosław Kszczot, ks. Jacek Wieczorek; ks. Andrzej Tuszyński. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewni Zespół Ludowy Skaryszewiacy.

godz. 11.15 - 11.25 - powitanie gości, przedstawienie organizatorów i patronów, przemówienia okolicznościowe

godz. 11.40 – 11.50 - prezentacja „20 lat Święta Chleba”

godz. 11.50 – 12.25 - wręczenie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa”

Podczas XX Jubileuszowego Święta Chleba na wniosek Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Pan Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy, zostanie uhonorowany Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaka przyznawana jest przez Ministra Rolnictwa za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

godz. 11.55 – 12.30 - Wręczenie medali pamiątkowych „Pro Masovia” oraz dyplomów Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" jest wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym m.in. osobom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

Wręczenie odznaczeń Związku Rzemiosła Polskiego:

  1. Szabla im. Jana Kilińskiego - Jest to najwyższe odznaczenie rzemieślnicze. Nadawana jest rzemieślnikom (członkom organizacji samorządu rzemiosła) m.in. za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego. Odznakę nadaje Kapituła, składająca się z członków Zarządu ZRP, pod przewodnictwem Prezesa Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego
  1. Złoty Medal im. Jana Kilińskiego - Medal jest nadawany działaczom rzemieślniczym za szczególnie aktywną i ofiarną działalność w okresie 10 lat pełnienia funkcji samorządowych w organach statutowych organizacji rzemieślniczych, w tym 5 lat funkcji kierowniczych w tych organach, pracownikom zatrudnionym w organizacjach rzemiosła za aktywną i ofiarną działalność w rzemiośle w okresie co najmniej 15 lat, działaczom politycznym, gospodarczym, społecznym i naukowym za szczególne zasługi dla rozwoju rzemiosła, osobom z zagranicy za szczególne osiągnięcia we współpracy i dla dobra polskiego rzemiosła, organizacjom rzemieślniczym z okazji jubileuszu co najmniej 25-lecia.
  1. Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego - Medal jest nadawany działaczom rzemieślniczym za szczególnie aktywną i ofiarną działalność w okresie 20 lat pełnienia funkcji samorządowych w organach statutowych organizacji rzemieślniczych, w tym 10 lat funkcji kierowniczych w tych organach, pracownikom zatrudnionym w organizacjach rzemiosła za aktywną i ofiarną działalność w rzemiośle w okresie co najmniej 25 lat, działaczom politycznym, gospodarczym, społecznym i naukowym za szczególne zasługi dla rozwoju rzemiosła, osobom z zagranicy za szczególne osiągnięcia we współpracy i dla dobra polskiego rzemiosła, organizacjom rzemieślniczym z okazji jubileuszu co najmniej 30-lecia.

Wręczenie Kluczy świętego Kazimierza

Klucz św. Kazimierza to nagroda przyznawana za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii Radomia oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska piekarskiego.Tradycja Kluczy świętego Kazimierza wiąże się z legendą: „Lata 1481– 1483 bardzo szczęśliwe dla Radomia były. Wtedy to bowiem miasto na siedzibę swoją wybrał królewicz Kazimierz Jagiellończyk i stąd sprawował mu powierzone przez ojca, gdy tenże na Litwie władzę swą utwierdzał, rządy nad całym Królestwem. Tu ściągały poselstwa, dostojnicy państwowi i poddani z najdalszych zakątków Korony, by pokłonić się królewiczowi znanemu szeroko z mądrości, dobroci, roztropności i pobożności ogromnej. Bywało, nie raz i nie dwa, że królewicz jeszcze przed świtem, przy zamkniętych wrotach świątyni klęczał. Takoż radomianie uradzili, że ukochanemu władcy swemu, wolny dostęp o każdej porze do ich parafialnego kościoła się godzi. Piękny więc klucz do fary, cennymi kamieniami specjalnie zdobiony, Kazimierzowi wręczyli, by zawsze kiedy tylko zechce Królewicz Ziemski pokłon Królowi Niebieskiemu oddawał. W uznaniu daru, Kazimierz  radomianom przywilej na wyłączny wyrób i sprzedaż w krajach przez Jagiellonów rządzonych smakołyków w kształcie owego klucza do fary, przekazał. Niestety, w dniu pamiętnym 4 marca A.D. 1484, królewicz Kazimierz lat zaledwie licząc sobie dwadzieścia i kilka, w dalekim Grodnie, zmarł. Żałość wielka serca wszystkich ścisnęła, a radomian w szczególności. I tak popadła w zapomnienie pamięć o kluczu i przywileju. Dopiero gdy w czasach nam bliższych Świętego Kazimierza patronem diecezji radomskiej i Radomia samego ogłoszono, legendę ową przypomniano, zaraz też kluczy słodkich produkcyja ruszyła. Wraz z nią i wiara, że kto pożywać je będzie, ten za Jego przyczyną i rozum i szczęście niebieskie posiądzie…”

godz. 12.30 - 12.55 - rozstrzygnięcie konkursu na „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy” Konkurs organizowany po raz dziewiąty w ramach Święta Chleba.

godz. 13.00 – 13.30 - Występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanianki”

godz. 13.30 - Korowód wieńcy dożynkowych. Korowód wyruszy z amfiteatru i przejdzie do części wiejskiej skansenu, gdzie będzie można podziwiać wieńce do godz. 17.00.

godz. 16.10 – 16.50 - Występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Guzowianki”

godz. 17.00 – 18.00 - Koncert zespołu - Tulia

Imprezy towarzyszące:

godz. 13.00 – 19.00 - Scena „Pod Dębem” (na terenie zagród): Do tańca grać będą kapele ludowe: Kapela Lipców z Wygnanowa i Kapela Andrzeja Malika ze Skrzyńska.

godz. 10.00 – 18.00 - Na terenie zagród odbędzie się kiermasz wyrobów piekarniczych oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych (Zagroda z Alojzowa, Zagroda z Chomentowa, teren przed Domem Ludowym).

Ponadto na terenie muzeum będzie można spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Obrzędowych oraz obejrzeć pokazy:

  • Pokazy ciesielskie, wyrób łyżek drewnianych – obok Młyna z Zajączkowa
  • Pokaz pracy młyna wodnego z Zajączkowa
  • Pokaz tłoczenia oleju – Zagroda z Jastrzębi
  • Pokaz pracy kaszarni – Okólnik Solec
  • Pokaz młocki – Bróg Chomentów
  • Pokaz orki – pola muzealne

godz. 19.00 – mała scena - pożegnanie gości

Bilet ulgowy na XX Święto Chleba kosztuje 6 zł, a bilet normalny 10 zł. Na XX Jubileuszowe Święto Chleba gości dowiozą specjalne autobusy. Autobusy linii 17 w godzinach 10:00-12:00  będą kursowały co 20 min., natomiast w godzinach 12:00-19:00 co 15 minut. Zostanie uruchomiona linia specjalna 70 z Michałowa do Potkanowa i w godzinach 9:00-19:00, autobusy będą kursowały co ok. 10 min.