Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Szczepan, diakon i pierwszy męczennik
Dziś jest: Czwartek, 26 grudnia 2024

KULTURA

Teatralne spotkania w Opocznie

piątek, 26 października 2018 08:52 / Autor: Marcin Prejs
Teatralne spotkania w Opocznie
fot. Fb Łódzki Dom Kultury
Marcin Prejs

Łódzkie Spotkania Teatralne ponownie zawitają do Opoczna. W sobotę i niedzielę w MDK będzie można obejrzeć „Pchłę Szachrajkę” i „Złe miasto”.

W ramach 41. edycji w Miejskim Domu Kultury w Opocznie zaprezentowany zostanie spektakl „Pchła Szachrajka” Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „DRATWA” z Kłomnic oraz „Złe miasto” Teatru Biuro Podróży z Poznania. To produkcja, która powstała specjalnie na zamówienie Łódzkich Spotkań Teatralnych w 2016 rok w ramach 39. ŁST. Teatr obrazu.

 

 

 

27.10.2018 r.

„Pchła Szachrajka” Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „DRATWA” z Kłomnic (Godzina: 18:00 | Miejski Dom Kultury w Opocznie | Wstęp wolny)

 

28.10.2018 r.

"Złe miasto" – Teatr Biuro Podróży (Godzina: 18:00 | Miejski Dom Kultury w Opocznie | Wstęp wolny)

 

 

Stowarzyszenie Inicjatyw Artystyczny „Dratwa” z Kłomnic, zaprezentuje spektakl nagrodzony podczas tegorocznej, 31. Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich – ŁóPTA 2018, pt. „Pchła Szachrajka”

Reżyseria – Dawid Chybalski

Scenografia – Marta Gonera

Występują – Marta Gonera, Oliwia Karczewska, Dawid Chybalski i Luka Viscio.

„Pyszny spektakl nie tylko dla najmłodszych. Niczym nieskrępowany śmiech. Pchle brewerie, metamorfozy, zabawy, taneczne układy...

Od samego początku spektaklu, scena jest wypełniona energią wniesioną przez aktorów. Co ważne, utrzymują ją przez cały spektakl. W połączeniu z dużą koncentracją daje to doskonały efekt sceniczny. Ze względu na formę tekstu, bardzo ważna jest precyzja jego podawania i pewność w działaniu. Dzięki temu artyści skupiają uwagę widzów i utrzymują ją przez cały spektakl. Jest bardzo dowcipnie a publiczność świetnie się bawi.”

 

 

„Złe miasto”

Jest to uniwersalna opowieść o mieście - skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Inspiracją do przedstawienia były łódzkie wydarzenia i niepokoje społeczne z początku XX wieku. Językiem spektaklu jest materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz. Pojawiają się odniesienia do zamieszek na ulicy Wschodniej, zamachu na Kunitzera, ludobójstwa w Parku na Zdrowiu, przepychu panującego w Pałacu Poznańskiego, czterokulturowej Łodzi. Gra aktorów wzbogacona jest muzyką wykonywaną na żywo przez dwóch wrocławskich muzyków, Andrzeja Hejne i Marcina Witkowskiego. W warstwie tekstowej wykorzystane zostały fragmenty artykułów wysłannika Kuriera Warszawskiego do Łodzi, Zygmunta Bartkiewicza, które w bardzo sugestywny sposób oddają nastroje społeczne w Łodzi w 1905 roku. Scenografią do spektaklu są metaforyczne animacje, tworzące tło do każdej sceny, budujące kontekst: fabryka, dom, tramwaj, las, stworzone przez poznańskiego grafika Mateusza Kokota.

Teatr Biuro Podróży z Poznania jest tegorocznym laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych na świecie – The Herald Angel na Międzynarodowym Festiwalu teatralnym w Edyburgu.