Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Jarocinianie o Opocznie

poniedziałek, 11 lutego 2019 14:05 / Autor: Marcin Prejs
Jarocinianie o Opocznie
Fot: Urząd Miejski w Opocznie, Muzeum Regionalne w Opocznie, Robert Kaźmierczak
Marcin Prejs

Ten film przedstawia wspomnienia mieszkańców Jarocina wysiedlonych w 1939 roku do Opoczna. Będzie go można obejrzeć w opoczyńskim domu kultury.

Gmina Opoczno oraz Miejski Dom Kultury w Opocznie zapraszają na projekcję filmu „Podróż do miejsc nakazanych”. Blisko godzinny film dokumentalny przedstawia wspomnienia żyjących jeszcze przesiedleńców i ich rodzin, którzy w 2017 roku odwiedzili Opoczno i miejsca, w których mieszkali podczas niemieckiej okupacji. Autorami dokumentu są członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie przy współpracy Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Projekcja filmu odbędzie się w czwartek (14 lutego) o godzinie 18 w sali kinowej MDK. – Zachęcamy do obejrzenia tego filmu. Chcemy, by dzięki niemu opocznianie poznali naszą wspólną historię – mówi Tomasz Łuczkowski, wiceburmistrz Opoczna.

Włodarze obydwu samorządów mają zamiar podpisać porozumienie partnerskie między Jarocinem i Opocznem.

Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wysiedlili z powiatu jarocińskiego ponad 3.600 osób. Pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zachorzowa, Zbożennej, Żarnowa.

Po 78 latach cztery jarocinianki powróciły do miejsc wysiedlenia. Odnalazły „swoje” wojenne domy i ludzi, których rodziny udzieliły im pomocy. Wróciły wspomnienia, którymi podzieliły się z autorami filmu. Wstęp na projekcję jest wolny.