Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Środa, 27 listopada 2024

KULTURA

Tajne komplety w Radomiu

niedziela, 17 lutego 2019 13:37 / Autor: Beata Okulińska
Tajne komplety w Radomiu
Beata Okulińska

Elżbieta Jackiewiczowa, autorka "Pokolenia Teresy", książki o tajnym nauczaniu w czasie II wojny światowej w Radomiu, była kolejną bohaterką "Spaceru literackiego z MBP".

Jak zawsze, spacer z radomską biblioteką śladami pisarzy związanych z miastem, zgromadził spore grono miłośników literautury i lokalnej historii. Uczestnicy poznali miejsca związane z bohaterką spotkania - przedwojenne i tuż powojenne siedziby Liceum im. Jana Kochanowskiego, w którym Elżbieta Jackiewiczowa uczyła języka polskiego. Odwiedzili też budynki, w których pisarka prowadziła tajne nauczanie. Zatrzymali się też przy siedzibach sądów, w których pracował mąż Jackiewiczowej. Spacerowi towarzyszyło czytanie fragmentów prozy pisarki, oglądanie zdjęć dawnego Radomia i wspomnienia niektórych uczestników, związane z odwiedzanymi miejscami. 

Spacer poprowadziły Ilona Michalska-Masiarz i Marta Trojanowska z Działu Promocji radomskiej biblioteki. Był to już czwarty Spacer Literacki. Bohaterami poprzednich byli Jerzy Gombrowicz, Walery Przyborowski i Bernard Gotfryd.

Posłuchaj rozmowy z Iloną Michalską-Masiarz o Elżbiecie Jackiewiczowej:

Elżbieta Jackiewiczowa (1902-1976) była powieściopisarką, publicystką, pedagogiem, wieloletnią nauczycielką języka polskiego. Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i filologii słowiańskiej na Uniwersytecie w Wilnie, uczyła języka polskiego w szkole w Nieświeżu. Wspomnienia z tamtego czasu zawarła w swojej książce "Wczorajsza młodość". W 1937 r. przyjechała do Radomia, gdzie jej mąż dostał pracę. Tu podjęła pracę nauczycielki języka polskiego w Liceum im. Jana Kochanowskiego. Wkrótce rozpadło się jej pierwsze małżeństwo, a pisarka wyszła ponownie za mąż za Tadeusza Gałeckiego, który potem zginął w czasie II wojny światowej. Całą okupację pisarka spędziła w Radomiu, ucząc na tajnych kompletach języka polskiego. Po wojnie powróciła do nauczania w Liceum im. Kochanowskiego. W międzyczasie ponownie wyszła za mąż i razem z mężem wyjechała do Łodzi, gdzie pracowała m.in. w kuratorium oświaty. Pierwsza książka pisarki, "Wczorajsza młodość", ukazała się w 1955 r. Pisała nie tylko powieści i sztuki teatralne, ale również książki z zakresu pedagogiki i wychowania dzieci. W 1965 r. ukazała się jej powieść "Pokolenie Teresy", w której autorka opisuje Radom okresu okupacji hitlerowskiej i tajne komplety. Ksiązka zawiera bardzo wiele wątków autobiograficznych i autentycznych wydarzeń.