KULTURA
Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych
W radomskim Muzeum otwarta została wystawa o Arktyce i Antarktyce.
Od 5 kwietnia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można oglądać interdyscypilnarną wystawę pt: Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych. Wystawa przybliża ponad 200-letni okres działalności polskich badaczy polarnych współuczestniczących w dziele odkrywania, opisywania i badania biegunów północnego i południowego. Wystawa sięga do lat 1772 - 5, czasów drugiej wyprawy Jamesa Cooka, któremu towarzyszyli dwaj polscy przyrodnicy Jan i Jerzy Forsterowie z Gdańska. Kolejnym ważnym wydarzeniem stał się udział Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej na pokładzie statku Belgica w latach 1897-9. Załoga statku uwięziona przez lody zmuszona została do pierwszego w dziejach udanego antarktycznego zimowania w warunkach nocy polarnej. Historię polskich badań polarnych kontynuowały później międzywojenne i powojenne wyprawy arktyczne na Spitsbergen oraz fakt powołania do życia dwóch polskich stacji antarktycznych: im. A.B. Dobrowolskiego w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej (1959) i H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (1976). Na wystawie możemy oglądać okazy fauny lądowej i morskiej oraz ubiory, broń czy przedmioty codziennego użytku rdzennych ludów północy (Inuitów, Samów i Ewenków). Na ekspozycji prezentowane są czasopisma, książki, zdjęcia, filmy, sprzęt używany przez polarników, pamiątki po wybitnych badaczach oraz makieta nowej stacji polarnej. Co o wystawie sądzą zwiedzający, jakie mają wrażenia?
Wśród oglądających wystawę w radomskim Muzeum był znany radomski fotografik Wojciech Stan, który dwa razy uczestniczył w wyprawie polarnej:
Wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci. Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/37146-arktyka-i-antarktyka-200-lat-polskich-badan-polarnych#sigProGalleria8f3931328d