KULTURA
26 Turniej Śpiewających Poezję
Koncert Janusza Kasprowicza i Stanisława Marinczenko rozpoczął 9 maja 26 Turniej Śpiewających Poezję.
Do niedzieli, 12 maja potrwa w Radomiu 26 Turniej Śpiewających Poezję Łaźnia 2019. Program kolejnych wydarzeń:
10 maja 2019 r. (piątek) godz. 12.00 - Łaźnia ul.Żeromskiego 56. Panel dyskusyjny: W kręgu poezji śpiewanej i piosenki artystycznej.
Przewidywane wystąpienia: Marcin Kępa: Dlaczego moja córka nie słucha Kaczmarskiego. Edmund Kordas: Za co kocham Jana Kondraka. Honorowy prelegent i główny ekspert -Jan Kondrak. To podjęcie próby spojrzenia z perspektywy 2019 roku na zjawiska artystyczne towarzyszące radomskiemu Turniejowi od ćwierćwiecza Zakładamy podjęcie próby spojrzenia z perspektywy 2019 roku na zjawiska artystyczne towarzyszące radomskiemu Turniejowi od ćwierćwiecza. Znany radomski humanista (rocznik 1977), buntownik za młodu i fan Kaczmarskiego, ze swego ojcowskiego obowiązku zalicza ostatnio, niejako rykoszetem koncerty Quebonafide i Taco Hemingwaya. Z antropologicznej pasji obserwuje, jak kształtuje się publika podzielająca poglądy jego córki. Z pewną dozą sceptycyzmu zabiera się do przekazywanych treści, by lepiej zrozumieć córkę i… tendencje mainstreamu. To nie Kaczmarski, nie te klimaty, ale…
W dniu panelu dyskusyjnego w „Łaźni” w Bieszczadach, w Zajeździe pod Caryńską startuje zlot fanatyków Lubelskiej Federacji Bardów, którą reprezentował wielokrotnie już w Radomiu Jan Kondrak, autor tekstów, kompozytor i wykonawca (rocznik 1959). Niestrudzony juror i organizator różnych festiwali. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMIE. Cała Federacja też nad Mleczną bywała. Za każdym razem przy dużym aplauzie publiczności. W Janie Kondraku pokładamy nadzieje, że będzie najmocniejszym głosem w dyskusji i opowie nie tylko o tym, jakie zjawiska społeczne zrodziła współtworzona przez Niego piwnica artystyczna.
Wreszcie, związany z Kozienicami Edmund Kordas, dziennikarz, wydawca, działacz samorządowy i aktywny propagator walorów scenicznych Federacji, rówieśnik Dyrektora Łaźni Beaty Drozdowskiej. Wraz ze swoją koleżanką ze studiów na lubelskim UMCS, zawzięcie słuchali Jana Kondraka. To było przeżycie pokoleniowe, do którego chętnie powraca także i dziś. Będziemy chcieli, by opowiedział o tym zebranym.
10 maja godz. 18.00 - Teatr Piosenki Młyn z Hrubieszowa „Pamięć Twojego Podwórka”. Bilet wstępu 10 złotych
Występ kilkuosobowej formacji z bogatym instrumentarium, działającej od kilkunastu lat w formule piwnicy artystycznej. Powstała w Hrubieszowie jesienią 2007 r. z inicjatywy Adama Szabata. Od początku o kształcie Młyna decydowali również: Magdalena Sielicka, Tomasz Brudnowski, Maciej Łyko i Andrzej Pakuła. Jako nadrzędny cel istnienia Teatru Piosenki Młyn obrano zapoznanie publiczności z twórczością hrubieszowskich i poza-hrubieszowskich twórców prezentujących wysoki poziom interpretacji piosenki, prozy i poezji.
11 maja 2019 r. (sobota) godz. 12.00 - Strefa Dzieci / Ellyah Music. Katarzyna Rokicka i Rafał Rokicki. Poezja śpiewana dla najmłodszych. Wstęp wolny
W programie utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Strefa Dzieci powstała w 2011 roku z chęci podzielenia się z najmłodszymi pasją do muzyki i pięknem dźwięku. Od tego czasu gra i śpiewa z dziećmi i dla dzieci, pokazując im świat poprzez piosenki oraz muzyczne podróże, a tym samym kształtując ich wrażliwość. Strefę Dzieci tworzą Kasia Rokicka - śpiew oraz Rafał Rokicki – fortepian; muzycy wykształceni w Stanach Zjednoczonych; obydwoje utytułowani wieloma nagrodami w dziedzinie kompozycji, instrumentalistyki i improwizacji. Razem jako Strefa Dzieci zagrali już ponad 1000 koncertów dla tysięcy maluchów, a także wydali płytę z autorskimi piosenkami „Piosenki Na Okrągły Rok”.
11 maja godz. 18.00 - Janusz Radek kameralnie. Bilet wstępu 30 złotych
Recital kameralny to odpowiedź Janusza Radka na wszechobecne przekonanie, że sama muzyka to za mało. To sprzeciw wobec tendencji do tego, aby duszą koncertu czynić show, nie zaś delikatność i subtelność brzmienia. Program powstał z myślą o odbiorcach ceniących sobie harmonię i minimalizm, w którym słyszalna jest każda nuta. Podczas koncertu usłyszeć można najbardziej znane utwory wokalisty z całego dorobku artystycznego - począwszy od liryki krakowskiej, przez piosenki Czesława Niemena, własne kompozycje, czy te napisane do wierszy Haliny Poświatowskiej. Sednem tego projektu jest siła wypadkowa trzech, niezwykle ważnych pierwiastków: ciszy, emocji i dźwięków. Koncerty kameralne rozpoczynają się ciszą, która dla Janusza Radka jest tym samym, czym płótno dla malarza. To właśnie w ciszy Artysta tworzy nastrój oczekiwania, wprowadzając zmysły odbiorców w stan wyjątkowego wytężenia. Potem sięga po emocje – widzów oraz swoje. Na końcu przychodzi czas na malowanie… Artyście, na scenie towarzyszyć będzie Adam Drzewiecki.
12 maja 2019 r. (niedziela) godz. 18.00 - Koncert zespołu Kwiat Jabłoni. Bilet wstępu 20 złotych
Kwiat Jabłoni to bratersko-siostrzany duet folkowy. W ich repertuarze dominują polskie, autorskie piosenki o intrygujących tekstach i porywającej warstwie muzycznej łączącej akustyczne instrumenty z elektroniką. Pomysł na nietypowe zestawienie mandoliny z fortepianem i dwoma wokalami został zaczerpnięty z nowego projektu amerykańskich muzyków: Brada Mehldau'a i Chrisa Thile. Do tego Kasia i Jacek dołączają elektroniczną perkusję tworząc wyjątkową, świeżą i nowoczesną mieszankę brzmień. Rodzeństwo Sienkiewiczów śpiewa o życiu chwilą, próbach cieszenia się tym, co mamy, o ucieczce od konsumpcjonizmu i świata przesyconego pogonią za sukcesem. Skłaniają słuchaczy do namysłu i nie pozostawiają obojętnym. "Niemożliwe" to album głęboko poruszający zarówno słowami, jak i muzyką. Jeszcze zanim wydali debiutancką płytę osiągnęli spory sukces wyprzedając połowę koncertów podczas jesiennej trasy, a ich singiel „Dziś późno pójdę spać" został odtworzony ponad 7 milionów razy w serwisie YouTube.