KULTURA
Jaki był Radom w XVIII wieku?
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu odbyła się promocja książki Grażyny Kuncewicz pt: Wizytacja kanoniczna - Radom 1792.
Książka jest lekturą obowiązkową dla wszystkich miłośników historii Radomia i dziejów jego mieszkańców. Dla tych, którzy chcą poznać przeszłość mieszkańców i miasta na progu rozbiorów Polski. 23 stycznia w radomskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie i promocja książki Grażyny Kuncewicz pt: Wizytacja kanoniczna - Radom 1792. Autorka jest historykiem, przez ponad 2 lata pracowała nad dokumentami dotyczącymi Radomia, które znajdują się w kurii arcybiskupiej w Krakowie. Grażyna Kuncewicz dokonała opracowania archiwalnych dokumentów dotyczących wizytacji kościołów w 1792 roku przez przedstawicieli biskupa krakowskiego. W książce znalazła się nie tylko część archiwalna z regestrami ludności, ale także część opisującą Radom w XVIII wieku. W publikacji znalazły się informacje o kościołach w starym i nowym Radomiu: św. Jana Chrzciciela, św. Wacława oraz kaplicach św. Piotra i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wizytacja objęła też radomskie zakony. Na uwagę zasługuje opis składu ludnościowego, wyznaniowego i własnościowego parafii, który pozwala na głębsze poznanie stylu życia mieszkańców Radomia w XVIII wieku. O książce opowiada autorka - Grażyna Kuncewicz:
Książka Grażyny Kuncewicz pt: Wizytacja kanoniczna - Radom 1792 zawiera obszerne wprowadzenie i wstęp edytorski, wykaz tekstów źródłowych, tabele dotyczące spisu mieszkańców i indeks osób. Do publikacji dołączona jest interesująca mapa Radomia z 1796 roku.