Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

KULTURA

Fiat Lux. Nowa wystawa w Muzeum

piątek, 11 października 2013 10:17 / Autor: Elżbieta Warchoł
fot. ks. Z. Niemirski
Elżbieta Warchoł

Od niedzieli, 13 października w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie można oglądać wystawę pt:"Fiat Lux. Od Wietelona do tomografu optycznego".

Wystawa „Fiat Lux” jest to interaktywna ekspozycja edukacyjna, złożona z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza według podanych opisów. Ścieżka dydaktyczna zorganizowana jest według działów optyki, ale jednocześnie oddaje rozwój pojęć i historię odkryć w tej dziedzinie nauk przyrodniczych.

Poszczególne zagadnienia optyki prezentują pojedyncze stanowiska tematyczne:- odbicie światła;- załamanie światła;- dyfrakcja;- składanie kolorów;- przyrządy optyczne;- światłowody.
Zwiedzający poznają nie tylko historię poszczególnych odkryć, ale także ważne postaci związane z polską i toruńską nauką: Witelona, twórców tomografu optycznego, a ponadto Galileusza, Kopernika, Sommeringa Witelon to pierwszy wielki polski uczony o renomie międzynarodowej. Pochodził ze Śląska, był synem Polki i kolonisty z Turyngii, urodził się prawdopodobnie w Legnicy około 1230 roku, a zmarł około 1314 roku. „Filius Thuringorum et Polonorum” (Syn Turyngów i Polaków)– tak pisze o sobie sam w tytule „Optyki”, jednego ze swoich dzieł. Był jednym z najwybitniejszych uczonych europejskich epoki Średniowiecza. Jego podstawowe, 10- tomowe, dzieło z dziedziny optyki– „Perspectiva" - zachowało się do dziś dzięki ręcznie przepisanym kopiom, m.in. w bibliotece w Oxfordzie i w Watykanie. Ciekawie prezentują się segmenty poświęcone historii lunety, okularów, fotografii. (za: Muzeum w Radomiu)