KULTURA
Wiedza dla pokoleń zatrzymana w reportażu. "Muzyczna Skarbnica wiedzy"
Zespół ludowy Guzowianki przygotował cykl wideoreportaży, których bohaterami są śpiewacy ludowi. Bohaterami pierwszego reportażu byli Danuta i Władysław Gawędowie z Wysokiej w powiecie szydłowieckim.
"Muzyczna Skarbnica wiedzy" to bez wątpienia projekt, który łączy pokolenia. Uczestniczą w nim śpiewacy ludowi, którzy opowiadają swoją historię związaną z kulturą ludową, śpiewają i uczą członków Guzowianek dawnych piosenek. Nie brakuje wspomnień, uśmiechów i wzruszeń. - Głównym i chyba najważniejszym celem naszego przedsięwzięcia jest zarejestrowanie utworów ludowych, aby nie tylko nasze Guzowianki, ale również inni mogli poznać tradycyjne pieśni regionalne i nauczyć się ich - wyjaśnia Wioleta Fijałkowska - kierowniczka zespołu:
Film trwa ponad 20 minut, rozmowy przeplatane są śpiewem. Mamy świadomość, że w podobnym formacie tworzony jest program "Szlakiem Kolberga". Chcemy być takim lokalnym Kolbergiem ziemi szydłowieckiej, a jeśli znajdziemy finansowanie, może ruszymy dalej w Polskę... - planują Guzowianki.
Bohaterami pierwszego reportażu są Danuta i Władysław Gawędowie z Wysokiej, którzy razem śpiewają od 70 lat. - Chodzące legendy, przezdolni muzycy, a prawie na każde pytanie odpowiadają piosenką. To był zaszczyt móc się od nich uczyć i z nimi obcować - mówi Wioleta Fijałkowska:
Nagrane są już kolejne trzy filmy, które są w trakcie produkcji i montażu. Planujemy kontynuację wiosną, gdy tylko warunki pozwolą. Pandemia uniemożliwia realizację kolejnych filmów, a nie chcemy narażać starszych osób - wyjaśnia odpowiedzialny za warstwę techniczną projektu Rafał Sadowski.
Stroną muzyczną zajęła się Wiola Fijałkowska, wraz z braćmi Bartkiem i Czarkiem Bursami. W pierwszym odcinku wystąpiły również cztery Guzowianki: Agata, Irmina, Kasia i Oliwia, a efekt prac obejrzeć można tutaj:
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/50944-wiedza-dla-pokolen-zatrzymana-w-reportazu-muzyczna-skarbnica-wiedzy#sigProGalleria36d5964248